Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Katalogi branżowe >
        • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2020
        • Firmy opakowaniowe w Polsce 2018
        • Katalog opakowaniowy dla przemysłu spożywczego
      • Newsletter
      • Biuletyn Polskiej Izby Opakowań
  • Aktualności
  • Wydarzenia
    • KONFERENCJE >
      • 18.04.2023 - Innowacje w opakowalnictwie
    • webinaria
    • TARGI >
      • Targi z udziałem PIO
    • Konkursy >
      • Konkurs na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej
    • Dzień Opakowań
  • Kongres
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

Nowy wymiar kodów EAN czyli o standardach GS1 w handlu - bezpłatny webinar PIO

19/5/2023

1 Comment

 
Picture
W ramach organizowanego przez Polską Izbę Opakowań cyklu webinarów, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem poświęcone tematyce kodów kreskowych. Prelegentkami będą Magda Fertsch-Ślęk oraz Hanna Walczak reprezentujące Fundację GS1. 
​Webinar odbędzie się jak zwykle w ostatni wtorek miesiąca czyli 30 maja o godz. 13:00. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza (na dole strony) lub mailem na adres biuro@pio.org.pl 
​

​​Program wydarzenia:

WPROWADZENIE DO STANDARDÓW GS1 - Magda Fertsch-Ślęk
  1. GS1 - kim jesteśmy i co oferujemy?
  2. Rodzaje numerów (GTIN, GLN, SSCC)
  3. Identyfikacja poszczególnych poziomów pakowania
  4. 10 zasad prawidłowego znakowania produktów
  5. Jakość kodów kreskowych
  6. Zasady uczestnictwa w GS1 Polska

​(r)ewolucja kodowa – nowy wymiar 2D w Retail - 
Hanna Walczak
  1. Symboliki kodów kreskowych GS1
  2. Wyzwania rynku/potrzeby
  3. Przykłady wdrożeń
  4. Globalna migracja kodów 2D
  5. Zaproszenie do współpracy
  6. Dyskusja

Read More
1 Comment

XVII edycja ART OF PACKAGING - Zapakuj i wygraj!

16/5/2023

0 Comments

 
Picture
Po raz kolejny Polska Izba Opakowań objęła patronat nad wyjątkowym konkursem branży opakowań ART OF PACKAGING, organizowanym przez członka PIO - European Media Group Sp. z o.o., wydawcę miesięcznika branżowego PACKAGING Polska.
Jeszcze do końca maja, zapraszamy wszystkich twórców opakowań, zarówno debiutantów, jak i profesjonalistów, do nadsyłania swoich projektów. Szczegóły konkursu poniżej:


Zapakuj i wygraj!
Innowacyjne, designerskie i świeże spojrzenie na ciągle rozwijający się sektor opakowaniowy to COŚ, czego poszukuje jury XVII edycji konkursu ART OF PACKAGING. Wyślij nam swoje opakowanie!
Niezliczona ilość form, kształtów i wzorów, które można nadać materiałom takim jak szkło, papier czy tworzywo sztuczne i innych (włączając w to setki ich rodzajów i udoskonalanych wersji) dają solidną dawkę kreatywności. Niezależnie, czy jest to pracujący w ciszy pracowni student czy burza mózgów w dużej firmie – wszędzie szukamy Perły Wśród Opakowań.

Czego szukamy?
Najlepszego opakowania roku w dwóch edycjach konkursu: ART OF PACKAGING – Debiuty oraz ART OF PACKAGING – Professional.


Read More
0 Comments

Nowe tworzywo ecovio z atestem kompostowalności w warunkach przydomowych

15/5/2023

0 Comments

 
Picture
​BASF poszerza asortyment powłok do wytłoczek papierowych i tekturowych ecovio o atestowany produkt do pakowania zimnej i gorącej żywości, kompostowalny w warunkach domowych i przemysłowych. Nowa wersja powłoki ekstruzyjnej ecovio 70 PS14H6 jest dopuszczona do kontaktu z żywnością i zapewnia doskonałą barierę dla płynów, tłuszczów i olejów mineralnych oraz zachowuje stabilność do temperatury wrzenia wody (100°C). Folia charakteryzuje się również znakomitą przyczepnością do wielu rodzajów papieru i tektury. Pozwala na stosowanie papieru w kubkach i rynienkach do produktów nabiałowych (także mrożonych), jako opakowań do kanapek i batonów zbożowych, w miskach, tackach na słodycze i przekąski, a także kubkach do zimnych i gorących napojów oraz zup sprzedawanych na wynos. Zużyte papierowe opakowanie powleczone folią ecovio 70 PS14H6 można utylizować w kompostownikach przydomowych i przemysłowych, zgodnie z krajowymi przepisami. Nowy kompostowalny biopolimer jest zgodny z ideą recyklingu materiałów pochodzenia organicznego oraz zamkniętego obiegu składników odżywczych.


Read More
0 Comments

Targi PLASTPOL coraz bliżej

12/5/2023

0 Comments

 
Maszyny pracujące na żywo od ponad 500 firm!  Zajętych 7 hal Targów Kielce! Firmy z całego świata, w tym: z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec, Portugalii, ale też z Azji!
Tak zapowiada się 2​7. edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL (23 - 26 maja 2023)
0 Comments

Targi interpack za nami

10/5/2023

0 Comments

 
Picture
W dniach 4-10 maja w Dusseldorfie odbyły się jedne z największych targów opakowań, maszyn i technologii pakowania interpack. Podczas trwającego 7 dni wydarzenia zaprezentowało się ponad 2800 wystawców z 61 krajów, w tym 39 firm z Polski. 
Polską Izbę Opakowań na ta targach reprezentował prezes PIO Krzysztof Niczyporuk. Przez ostatnie kilka dni odwiedził stoiska firm członkowskich Izby m.in. Coffee Service, FUTAMURA, Toolco, Radpak Fabryka Maszyn Pakujących, SILBO i BASF, a także innych firm reprezentujących polską branżę opakowań. Spotkania były okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz omówienia możliwości wspólnych działań w przyszłości.

Wydarzeniem towarzyszącym targów było pierwsze w 2023 roku spotkanie WPO - World Packaging Organisation, którego Polska Izba Opakowań jest członkiem od 2020 roku. Izbę na spotkaniu reprezentował Prezes PIO.
Podczas obrad w dniu 7 maja
 wybrano m.in. nową przewodniczącą tej organizacji - Lucianę Pellegrino w Brazylii. Spotkanie WPO w Dusseldorf był to czas wielu ciekawych rozmów i analiz. Podkreślić należy, że pomimo różnić legislacyjnych i gospodarczych wszyscy mają na celu zrównoważony rozwój opakowań, edukację i wspieranie krajowych gospodarek.
Na zdjęciach prezes PIO na stoiskach firm członkowskich podczas targów interpack oraz podczas spotkań WPO.

0 Comments

Luciana Pellegrino nową prezes World Packaging Organization

9/5/2023

0 Comments

 
Picture
W dniu 7 maja w Dusseldorfie, podczas posiedzenia członków World Packaging Organization, odbyły się wybory, w których jednogłośnie nową prezes WPO została Luciana Pellegrino.
Luciana Pellegrino jest związana z branżą opakowań od 1996 roku.  Ma ponad 26-letnie doświadczenie jako dyrektor zarządzająca najważniejszego stowarzyszenia opakowań w Brazylii i jednego z kluczowych w Ameryce Łacińskiej, ABRE. Ma również ponad 20-letnie doświadczenie związane z WPO, a ostatnio pełniła funkcję starszego wiceprezesa ds. marketingu, którą będzie pełniła jeszcze do listopada 2023 r.
„Wszystko, co robię, musi coś znaczyć dla mojego umysłu, ale szczególnie dla mojego serca. Wierzę w wpływ, jaki World Packaging Organisation może wywrzeć na globalną społeczność opakowaniową i jej członków”.
Nowa prezes stanowisko obejmie 25 listopada 2023 r. Będzie pierwszą kobietą  przewodzącą WPO. Do tego czasu funkcję prezesa będzie nadal pełnić Pierre Pienaar z Australii. W listopadzie 2023 r., podczas drugiego spotkania zarządu WPO Luciana Pellegrino ogłosi także pełny zespół wykonawczy, który będzie z nią współpracował w latach 2024-2026. 

0 Comments

Imponujące rozmiary targów PLASTPOL. Na cztery dni targi zmienią się w fabrykę

8/5/2023

0 Comments

 
Picture
Maszyny od ponad 500 firm zajmą wszystkie 7 hal wystawienniczych Targów Kielce. Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy PLASTPOL wracają do przedpandemicznej formy. Również po trzech latach do kieleckich targów wracają firmy z Azji. Swoje oferty zaprezentują firmy m. in. z Chin, Tajwanu i Japonii. Ostatnio targi PLASTPOL taką skalę osiągnęły podczas edycji w 2019 roku.

– Zajęliśmy wszystkich 7 hal wystawienniczych, łącznie z ostatnim pawilonem B, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Na targach pojawią się firmy z całego świata, choćby z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec czy Portugali, ale też z Azji – mówi dyrektor projektu PLASTPOL, Kamil Perz. – Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych w dobie kryzysu nie uniknęła problemów i wynikających z tego zmian. Widzimy, że wiele firm coraz więcej mocy przerobowych kieruje w stronę branży obronnej. Biorąc pod uwagę, że największymi targami organizowanymi w Kielcach jest poświęcony obronności MSPO, na PLASTPOLU obecni będą zarówno wystawcy, jak i odwiedzający z sektora militarnego. Dlatego też targi te dają możliwość przyjrzenia się branży, szukania nowych klientów czy rynków zbytu.

Linia produkcyjna i nowości
Tegoroczna edycja Targów PLASTPOL zapowiada się jako wydarzenie skupiające w sobie przedstawicieli każdego zakątka świata. Obecnie do targów PLASTPOL zgłoszone jest ponad 500 firm. W Targach Kielce zaprezentują się maszyny i technologie wiodących koncernów. Firmy z branży od 27 lat widzą w targach PLASTPOL ważnych klientów, nowe rynki zbytu i kluczowe kontakty biznesowe. Tak będzie i w tym roku. W Targach Kielce swoje oferty zaprezentują, m. in.: ARBURG, ENGEL, KRAUSS-MAFFEI, WITTMANN, EREMA, BRENNTAG, EXXONMOBIL, MOL GROUP, LYONDELLBASELL, OMYA, JSW, KOCH-TECHNIK, SUMITOMO i wiele innych.
Unikatowym dla targów PLASTPOL jest to, że na cztery dni wydarzenie targowe zmienia się w jedną wielką fabrykę. Każda z maszyn działa, jest obsługiwana przez pracowników firmy i przechodzi przez pełen cykl produkcyjny. To pozwala na zobaczenie maszyn w akcji, co pomaga przy podjęciu decyzji, ale też stanowi niemałą atrakcję dla zwiedzających. Naturalnie, podczas targów PLASTPOL prezentowane są nowości. Przykładem jest firma ARBURG, która w tym roku  zaprezentuje hybrydową maszynę Allrounder 470 H, przygotowana na 100-lecie firmy. ALLROUNDER 470 H w porównaniu z typową wtryskarką hydrauliczną charakteryzuje się o 50% lepszym bilansem energetycznym i pozwala zaoszczędzić do 12 000 kg CO2 rocznie. We wtryskarce zastosowano wiele innowacji technicznych, które są dostępne tylko w firmie ARBURG. Dla przykładu, nowa koncepcja zarządzania olejem zmniejsza jego zapotrzebowanie aż o 35%.


Read More
0 Comments

Wyniki XXV konkursu Ukrainian Packing Star 2023

5/5/2023

0 Comments

 
Picture
​W dniu 26 kwietnia 2023 r. odbyło się w trybie online XXV posiedzenie jury konkursów UKRAINIAN PACKING STAR 2023, UKRAINSKA ETYKIETA 2023 i OPAKOWANIE PRZYSZŁOŚCI 2023, które zostały zorganizowane przez Klub Opakowaniowców Ukrainy przy wsparciu informacyjnym magazynu Upakovka i wspieranych przez firmy Windmöller & Hölscher, Flexores, Heidelberg Printing Machines Ukraina oraz Ukraińską Koalicję Ekologiczną Opakowań.
W tym roku w konkursach wzięło udział 45 opakowań i etykiet z 26 firm z 13 miast Ukrainy, od Lwowa na zachodzie po Sumy na wschodzie. Po raz pierwszy w konkursach na najlepsze opakowanie i etykietę wzięły udział zagraniczne firmy z Polski, Turcji i Łotwy. Do konkursu OPAKOWANIA PRZYSZŁOŚCI 2023 zgłoszono 41 opakowań i 22 etykiety opracowane przez młodych projektantów z dziesięciu uniwersytetów i akademii z pięciu miast Ukrainy.
W skład jury eksperckiego weszli znani specjaliści od opakowań z Ukrainy i zagranicy Valerii Kryvoshei, redaktor naczelny magazynu Upakovka (przewodniczący jury); Iveta Krauja, przewodnicząca zarządu Łotewskiego Stowarzyszenia Opakowań; Dmytro Tkachuk, dyrektor handlowy Flexores; Andrzej Kornacki, przewodniczący Rady Polskiej Izby Opakowań i kierownik regionalny firmy Futamura; Dmytro Melnikov, przedstawiciel handlowy Heidelberg Printing Machines Ukraina; Veronika Khalaydzhi, prezes Club Packagers.


Read More
0 Comments

Ruszyły targi Interpack - zapraszamy na stoiska naszych członków

4/5/2023

0 Comments

 
Picture
Dziś w Dusseldorfie rozpoczęły się jedne z największych targów opakowań, maszyn i technologii pakowania interpack - Processing and Packaging. Podczas trwającego 7 dni wydarzenia zaprezentuje się ponad 2800 wystawców z 61 krajów, w tym 39 firm z Polski. Wśród wystawców można będzie spotkać również naszych członków: Coffee Service (Hall 10 / D59), @FUTAMURA (Hall 9 / F13), Toolco - produkcja akcesoriów opakowaniowych i dachowych, wyroby z drutu (Hall 9 / H10), Radpak Fabryka Maszyn Pakujących (Hall 6 / C30) oraz SILBO i BASF (Hall 10/10B43)
Wydarzeniem towarzyszącym targów będzie pierwsze w 2023 roku spotkanie WPO - World Packaging Organisation, którego Polska Izba Opakowań jest członkiem od 2020 roku. Podczas tegorocznych obrad nastąpi wybór nowego Prezesa WPO na lata 2024-2026 . Izbę reprezentował będzie Prezes PIO – Krzysztof Niczyporuk. WPO ma również dedykowany Salon (Hall 6, gallery / -4), który będzie miejscem spotkań profesjonalistów w dziedzinie opakowań i firm z różnych części świata.
Wszystkich gości targów interpack serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoisk naszych członków oraz rozmowy z prezesem PIO, którego przez najbliższe 4 dni będzie można spotkać w hall 15 na stoisku C38-10

0 Comments

Prezydent podpisał ustawę wdrażającą dyrektywę SUP

28/4/2023

0 Comments

 
Aktualizacja
W dniu 9 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. W wyniku tego część przepisów dotyczących SUP, o których piszemy w poniższym artykule, wejdzie w życie już 24 maja br.
Picture
W dniu 28 kwietnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, wdrażającą tzw. dyrektywę SUP (Single-Used Plastic). Prace nad jej kształtem trwały od dnia opublikowania europejskiego dokumentu w  czerwcu 2019 roku. Termin implementacji tego dokumentu w Polsce minął w lipcu 2021 roku. 
Najważniejszym punktem ustawy jest zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Zakaz obejmie (z kilkoma wyjątkami):
  • patyczki higieniczne i słomki 
  • talerze
  • sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki)
  • mieszadełka do napojów
  • patyczki do balonów
  • pojemniki na żywność z polistyrenu ekspandowanego, czyli tzw. styropianu 
  • pojemniki i kubki na napoje oraz ich zakrętki i wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego
Ustawa nakłada też obowiązek oznakowania dotyczącego negatywnego wpływu na środowisko produktów. Obowiązkiem tym objęte będą:
  • podpaski higieniczne, tampony oraz ich aplikatory
  • chusteczki nawilżane
  • wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i same filtry
  • kubki na napoje
Ustawa informuje o przewidywanych opłatach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów, wprowadzających do obrotu produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Coroczna opłata pokryć ma koszty zbierania odpadów, a także koszty edukacji oraz zbierania danych i sprawozdawczości.
W ustawie wymienione są również kary za niedopełnienie obowiązków, które w zależności od stopnia zaniedbań mogą wynieść od 500 zł do nawet 500 000 zł.
Zapisy ustawy odnoszą się także do poziomów recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Jak czytamy w przypadku butelek PET  uchwała zakłada "w roku 2025 co najmniej 25% , a w roku 2030 co najmniej 30% udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów”.
Znajdziemy także zapis informujący o obowiązku (od połowy 2024 roku) wg którego nakrętki 
powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. 
W przypadku punktów gastronomicznych ustawa wprowadza również zapisy, które nakazują dodatkowe płatności za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, obowiązkowe będzie proponowanie alternatyw dla jednorazowych opakowań.

Poniżej publikujemy pełną treść uchwały. Dokument można znaleźć takze na stronie sejmu 

Ustawa wdrażająca dyrektywę SUP.pdf
File Size: 531 kb
File Type: pdf
Download File

0 Comments
<<Previous

    Wiadomości branżowe

    Opakowania, maszyny i linie pakujące, logistyka pakowania, produkcja opakowań, technologie, innowacje, ciekawostki

    Archiwum

    May 2023
    April 2023
    March 2023
    February 2023
    January 2023
    November 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Katalogi branżowe >
        • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2020
        • Firmy opakowaniowe w Polsce 2018
        • Katalog opakowaniowy dla przemysłu spożywczego
      • Newsletter
      • Biuletyn Polskiej Izby Opakowań
  • Aktualności
  • Wydarzenia
    • KONFERENCJE >
      • 18.04.2023 - Innowacje w opakowalnictwie
    • webinaria
    • TARGI >
      • Targi z udziałem PIO
    • Konkursy >
      • Konkurs na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej
    • Dzień Opakowań
  • Kongres
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt