Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

Polska Izba Opakowań na targach BIOEXPO 2019 - relacja

29/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
W dniach  11-13 października 2019 r. w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie k/Warszawy odbyły się  targi dla branży BIO, którym patronowała Polska Izba Opakowań.
W tegorocznej edycji udział wzięło 220 firm z Polski, Włoch, Niemiec, Holandii, Grecji, Sri Lanki i Bangladeszu – oferujących szeroką gamę ciekawych produktów i rozwiązań, które były zaprezentowane w sześciu strefach tematycznych: food&drink, beauty&cleaning, biolife, ekotech, bioagro i supporting bodies. Producenci i dystrybutorzy przedstawili tylko produkty certyfikowane i te przeznaczone do produkcji ekologicznej.
Wśród wystawców byli wytwórcy oraz dystrybutorzy żywności i produktów ekologicznych, sieci handlowe, właściciele sklepów specjalistycznych. Nie mogło zabraknąć producentów i dystrybutorów branży opakowań - członków Polskiej Izby Opakowań. Na zbiorowym stoisku Izby prezentowały swoje produkty: Przedsiębiorstwo Poligraficzne RAGUS, PAKMAR Sp. z o.o., MS ORTIS,  AKPUD Sp. z o.o., COFFEE SERVICE Sp. z o.o. 
Ponadto na targach z indywidualnymi stoiskami zaprezentowały się firmy: COFFEE SERVICE Sp. z o.o. i SILBO Sp. z o.o.

zdjęcia: PIO, AKPUD, SILBO

Czytaj więcej
0 Komentarze

25-lecie Izby na targach TAROPAK

25/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
20 października minęło 25 lat od założenia Polskiej Izby Opakowań (wówczas Krajowej Izby Opakowań). Dlatego własnie w październiku na Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK miały miejsce główne uroczystości  uświetniające ten znamienity jubileusz . 
Do szczególnie ważnych i wysoko ocenionych należy zaliczyć uroczystą Jubileuszową Galę z udziałem ok. 250 osób, reprezentujących firmy zrzeszone w Izbie oraz sympatyków tej organizacji, a także przedstawicieli organizacji i instytucji współpracujących z Izbą.
Międzynarodowe Targi Poznańskie, jako jeden z wiodących gospodarzy tego wydarzenia, udostępniły uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia cały 10 pawilon.
W programie galowego wieczoru znalazło się miejsce na historyczną refleksję Marka Rosłona, seniora-założyciela Izby, aktualnie prezesa i dyr. generalnego firmy PAKMAR oraz na wystąpienia licznych gości, reprezentujących krajowe i zagraniczne organizacje współpracujące z Izbą. Okolicznościowe życzenia i gratulacje przekazali m.in.: Iveta Krauja, prezydent Łotewskiego Stowarzyszenia Producentów Opakowań, Janusz Turski  dyr. generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich, Leszek Wojtczuk prezes Polskiej Izby Druku, Krzysztof Januszewski dyr. Polskiej Izby Fleksografów, Krzysztof Pindral prezes firmy Heidelberg Polska, Lucjana Kuźnicka-Tylenda prezes firmy TFP Sp. z o.o., Ewa Woch wiceprezes Targów w Krakowie, a także szefowie wydawnictw branżowych, w tym red. naczelna miesięcznika Opakowanie - Anna Naruszko i Jolanta Ziemniak-Ronke prezes wydawnictwa Polski Drukarz.


Czytaj więcej
0 Komentarze

Największe światowe targi tworzyw  - K 2019

22/10/2019

1 Komentarz

 
Obraz
​Podczas XXI Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Kauczuku w Dusseldorfie, z 17 pawilonów, aż 6 dedykowane było surowcom, co potwierdza utrzymujący się trend niewielkiej stabilizacji na rynku tworzyw w Europie, a poniekąd również i na Świecie. Przynajmniej to zjawisko objawiło się w zakresie zainteresowanych wystawianiem się firm, których przez ostatnie lata znacząco nie przybyło. Ilość pawilonów dedykowanych surowcom utrzymuje się na podobnym poziomie, niemniej zmianie ulega profil wystawców. I tak jak giganci rynkowi związani z poliolefinami nadal zajmują największe przestrzenie wystawiennicze tak coraz więcej przestrzeni jak i samych wystawców pojawia się z hasłem GOZ oraz czegokolwiek co nawiązuje do szeroko rozumianego pojęcia ekologii.
Już nie kilka, a kilkanaście firm na coraz to większych stoiskach oferuje swoje rozwiązania - od stałego wystawcy targów FkUR, oczywiście umieszczonego obok znajdującego się na chyba największym jak do tej pory w historii stoiska swojego partnera firmy Braskem, największego prawdopodobnie wystawcy targowego - firmy BASF z całym działem poświęconym szeroko rozumianej ekologii, po nowych graczy rynkowych z pierwszymi próbnymi biopolimerami z Hiszpanii, Portugalii czy Malezji. Niewiele jeszcze produktów posiada stosowne certyfikaty, parametry przetwórcze i wariantowość są raczej niskich lotów, za to ceny relatywnie dość wysokie. Tam, gdzie liderzy segmentu oferują ceny oscylujące wokół 3,5 Euro to początkujący w tej branży zaczynają swoją ofertę nawet o 1 Euro więcej.


Czytaj więcej
1 Komentarz

CosmeticBusiness Poland potwierdza swoją pozycję największych targów dla polskiego przemysłu kosmetycznego

21/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
Czwarta edycja CosmeticBusiness Poland, która odbyła się w dniach 25 i 26 września br., potwierdziła, iż targi te stanowią najważniejsze w Polsce miejsce spotkań dla dostawców produktów i usług dla branży kosmetycznej i detergentowej. W ramach CosmeticBusiness Poland oraz odbywających się równocześnie targów HPCI Home and Personal Care Ingredients Exhibition and Conference blisko 300 wystawców oraz reprezentowanych przez nich firm i marek zaprezentowało najnowszą ofertę dla przemysłu kosmetycznego i detergentowego, w tym surowce, maszyny, opakowania, etykiety oraz usługi laboratoryjne i doradcze. Towarzyszący targom CosmeticBusiness Poland program konferencji poruszał aktualną tematykę prezentując m.in. nadchodzące trendy w branży kosmetycznej oraz wpływ polityki zrównoważonego rozwoju na przemysł kosmetyczny.
„Targi CosmeticBusiness Poland, w połączeniu z targami HPCI, ugruntowały swoją pozycję na polskim rynku kosmetycznym jako profesjonalna platforma spotkań dla branży dostawców dla przemysłu kosmetycznego", mówi Markus Geisenberger, Dyrektor Generalny Leipziger Messe GmbH i dodaje: „Profil naszych targów, zakładający prezentację kompleksowej oferty dla całej branży kosmetycznej i detergentowej, cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony właścicieli marek i producentów kosmetyków pochodzących nie tylko z Polski, ale z całej Europy. W tym roku odnotowaliśmy kolejny wzrost liczby wystawców oraz odwiedzających pochodzących z zagranicy, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu przedsiębiorstw z Europy dynamicznie rozwijającym się polskim rynkiem kosmetycznym. Targi CosmeticBusiness Poland stanowią idealne miejsce spotkań wspierające dalszy jego rozwój.



Czytaj więcej
0 Komentarze

Wygoda czy ekologia? Trendy na rynku opakowań

18/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
Nowe unijne regulacje dotyczące recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego wymuszą duże zmiany w sektorze opakowań. Analitycy Santander Bank Polska i Spot Data w raporcie „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów” wskazują, że mimo coraz większego wpływu ekologii na branżę, trendy w konsumpcji sprzyjające wzrostowi popytu na opakowania będą silniejsze od ruchów zachęcających do ograniczenia ich zużycia. W kupowaniu pakowanych produktów gonimy bowiem jeszcze Europę Zachodnią.
Proekologiczne regulacje unijne mają pomóc ograniczyć ilość generowanych odpadów oraz zwiększyć wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, a założenia te są realizowane m.in. poprzez Strategię Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) oraz wymogi dotyczące tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), zgodnie z którą część kosztów zagospodarowania odpadów opakowaniowych ponoszą firmy wprowadzające opakowania do obrotu.
ROP funkcjonuje w wielu krajach, ale w Polsce działa na bardzo małą skalę – opłaty produktowe ponoszone przez firmy są jednymi z najniższych w UE, dlatego wzrost kosztów z tym związanych może odbić się na dynamice branży opakowań w niektórych segmentach rynku. Dodatkowo, ważnym elementem zmian regulacyjnych, wprowadzanych przez unijną dyrektywę dotyczącą wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (Single Use Plastics Directive), tzw. SUP jest zakaz wprowadzania do obrotu i ograniczenia zużycia określonych towarów. Kolejnym wymogiem wprowadzanym w unijnych regulacjach będzie wzrost udziału recyklatu w butelkach z tworzywa PET, docelowo do 2025 r. 25 proc., a do 2030 r. 30 proc. butelek PET wg wagi ma pochodzić z ponownego przetworzenia. Ponadto, do 2025 r. 77 proc. butelek plastikowych będzie musiało podlegać selektywnej zbiórce, a do 2030 r. ten odsetek miałby wzrosnąć aż do 90 proc.


Czytaj więcej
0 Komentarze

Spotkanie z redakcją portalu UNIPACK

14/10/2019

0 Komentarze

 
W dniach 5-9 października w Moskwie odbyły się  międzynarodowe targi maszyn, urządzeń i składników dla przemysłu spożywczego Agroprodmash. Jak zawsze, poza prezentacją oferty dla branży, było to również miejsce rozmów i spotkań z  partnerami.
Podczas targów Andrzej Kornacki, przewodniczący Rady Polskiej Izby Opakowań, odwiedził stoisko rosyjskojęzycznego portalu branży opakowań Unipack.ru. Wiedząc, że redaktor naczelny portalu Mihail Bredis interesuje się historią  państw bałtyckich XIII wieku, przekazał w prezencie kilka publikacji o tej tematyce.
​​Unipack.ru to wiodący portal informacyjny i biznesowy branży opakowań w Rosji i krajach rosyjskojęzycznych
Obraz
Michaił Bredis (red.nacz. portalu unipack.ru), Andrzej Kornacki (przewodniczący Rady PIO, dyr. firmy FUTAMURA), Anastasia Oshchepkova (FUTAMURA). Foto: unipack.ru
0 Komentarze

​Gospodarka o obiegu zamkniętym: od słów do czynów

11/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
W dniu 9 października z  inicjatywy Ambasady Finlandii w Warszawie oraz Business Finland  w siedzibie Ambasady odbyło  spotkanie na temat Gospodarki o Obiegu Zamkniętym pt. „Circular economy: less words, more action. Technology and financing (Gospodarka o obiegu zamkniętym: od słów do czynów. Technologia i finanse)”. W obecnym półroczu Finlandia przewodniczy Radzie Europejskiej, a jako jeden z najważniejszych tematów swojej prezydencji wybrała właśnie GOZ.
Ambasada Finlandii w Warszawie, biorąc pod uwagę zaangażowanie  Polskiej Izby Opakowań w tę problematykę, zaprosiła do udziału w tym wydarzeniu grupę kilkunastu członków Izby.
Podczas spotkania, w którym poza przedstawicielami firm Członkowskich Izby, wzięło udział również kierownictwo PIO , zaprezentowano stanowisko i działalność rządu Finlandii w kwestiach GOZ. Przedstawiono  ofertę i możliwości współpracy z Europejski m Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz fińskim centrum badawczym VTT w zakresie projektów  z obszaru Circular Economy, a także możliwości i formy skorzystania  z programu Horizon 2020
Uczestnicy mogli zapoznać się również z przykładowymi rozwiązaniami kilku fińskich przedsiębiorstw działających w obszarze Circular Economy.
Spotniane zakończyło się wspólnym lunchem, który był okazją do zakulisowych rozmów i nawiązania kontaktów biznesowych.

0 Komentarze

​Polska europejskim hubem produkcji opakowań

9/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
W Polsce produkuje się ok. 6 mln ton opakowań rocznie. Udział tego sektora w całym przetwórstwie przemysłowym sięga 3,4 proc. i jest niemal 2-krotnie wyższy niż średnia dla UE. Można powiedzieć, że produkcja opakowań stała się jedną z polskich specjalności. Branża daje w Polsce zatrudnienie zbliżone do tego jakie generuje przetwórstwo mięsa, a znacznie większe niż w przypadku np. produkcji samochodów czy AGD. Jak wskazuje raport „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów” autorstwa Santander Bank Polska oraz Spot Data, mimo wielu wyzwań sektor ma pozytywne perspektywy rozwoju i jego przychody powinny w najbliższych latach rosnąć w średnim tempie 6,8 proc. r/r.

Produkcja opakowań to najbardziej dynamiczny element całego łańcucha dostaw pakowanych towarów Jednym z głównych motorów wzrostu zapotrzebowania na opakowania produkowane w Polsce jest popyt generowany przez zagranicę. Średnioroczny wzrost wagowy eksportu opakowań wynosił w ostatnich ośmiu latach ok. 11 proc. W dużej mierze jest on zasługą obecności zagranicznych inwestorów w Polsce, ale również ze strony polskich producentów widoczna jest szybka ekspansja na rynki zagraniczne. Głównym odbiorcą opakowań w Polsce jest branża produkcji żywności, która dziś odpowiada za ok. 60 proc. zużycia. Kolejne są m.in. branże farmaceutyczna z ok. 7 proc. udziału i kosmetyczna przy udziale ok. 6 proc. Za pozostałą część zapotrzebowania na opakowania odpowiadają producenci chemii gospodarczej i innych towarów przemysłowych (m.in. materiałów budowlanych, sprzętu RTV/AGD, mebli itp.), którzy konsumują 22 proc. opakowań, jak wynika z danych Polskiej Izby Opakowań.
Pod względem struktury materiałowej za ok. 40 proc. zużycia odpowiadają opakowania z tworzyw sztucznych, które składają się po połowie z opakowań elastycznych (torebki, folie itd.) i opakowań sztywnych (butelki, pudełka, itd.). Opakowania z papieru odpowiadają za ok. 37 proc., metale lekkie za ok.12 proc., a szkło za ok. 10 proc.


Czytaj więcej
0 Komentarze

Polsko-Niemiecki Tydzień Branży Opakowań

8/10/2019

0 Komentarze

 
​Serdecznie zapraszamy Państwa na Polsko-Niemiecki Tydzień Branży Opakowań, w ramach którego mogą Państwo wziąć udział w spotkaniach biznesowych z niemieckimi firmami (profile firm, które przyjadą do Polski znajdą Państwo pod poniższym linkiem) oraz polsko-niemieckiej konferencji branżowej, której celem jest wymiana informacji na temat najważniejszych trendów technologicznych w dziedzinie opakowań, dyskusja na temat stosowanych praktyk oraz nawiązanie kontaktów biznesowych.
  •   Spotkania biznesowe: 21-24.10.2019 Warszawa oraz 25.10.2019 Poznań
  •   Polsko-Niemiecka Konferencja Branży Opakowań: 23.10.2019 Warszawa (siedziba Instytutu Badawczego Opakowań, ul. Konstancińska 11, 02-942 Warszawa)
Nawiązanie kontaktu oraz umówienie spotkań biznesowych koordynujemy dla Państwa bezpłatnie. Podczas spotkań mogą skorzystać Państwo ze wsparcia polsko-niemieckich tłumaczy.
Jako organizatorzy działamy w imieniu Niemieckiego Ministerstwa Gospodarki.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących firm niemieckich , umówienia spotkania i/lub zgłoszenia udziału w konferencji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (LINK) lub przesłanie do nas informacji drogą mailową na adres: [email protected]

Obraz
0 Komentarze

TAROPAK już za nami

7/10/2019

0 Komentarze

 
Obraz
W zeszłym tygodniu zakończyły się Targi TAROPAK. To były wyjątkowo intensywne 4 dni. Na targach Polska Izba Opakowań zorganizowała zbiorową ekspozycję firm członkowskich, która zajęła dużą część pawilonu nr 7. Wśród prezentujących się firm były m.in. stoiska: TUBUS, Drukarnia RAGUS, Packprofil, Europal, FPS, Pakmar Sp z o o, TFP - z miłości do tektury, Druk Serwis 24, Tekpud, J.S. Hamilton Poland, Yanko Sp z o.o., FUTAMURA, Pomona Company LTD i PACKSERVICE. W tym samym pawilonie została umieszczona również jubileuszowa wystawa Izby oraz Salon Promocji służący prelekcjom, wystąpieniom, prezentacji ofert i spotkaniom z klientami. Ponadto na targach z indywidualnymi stoiskami zaprezentowały się firmy Coffee Service, OPAKOFARB, Radpak Fabryka Maszyn Pakujących i 1LOGISTIC Żuralski; wydawnictwa branżowe Opakowanie, Packaging Polska i Świat DRUKU; zaprzyjaźnione uczelnie wyższe oraz stowarzyszenia zagraniczne z Łotwy i Ukrainy. Wiele firm wyłożyło swoje materiały promocyjne i literaturę firmową na stoisku Izby. Zapraszamy do obejrzenia fotoraportu z targów TAROPAK.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia na stronie targów TAROPAK oraz na portalu PLASTECH


0 Komentarze
    Szukaj w Aktualnościach

    Archiwum

    Maj 2025
    Kwiecień 2025
    Marzec 2025
    Luty 2025
    Styczeń 2025
    Grudzień 2024
    Wrzesień 2024
    Sierpień 2024
    Lipiec 2024
    Czerwiec 2024
    Maj 2024
    Kwiecień 2024
    Marzec 2024
    Luty 2024
    Styczeń 2024
    Grudzień 2023
    Listopad 2023
    Październik 2023
    Wrzesień 2023
    Sierpień 2023
    Lipiec 2023
    Czerwiec 2023
    Maj 2023
    Kwiecień 2023
    Marzec 2023
    Luty 2023
    Styczeń 2023
    Listopad 2022
    Sierpień 2022
    Lipiec 2022
    Czerwiec 2022
    Kwiecień 2022
    Marzec 2022
    Luty 2022
    Styczeń 2022
    Grudzień 2021
    Listopad 2021
    Październik 2021
    Wrzesień 2021
    Sierpień 2021
    Lipiec 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Kwiecień 2021
    Marzec 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Listopad 2020
    Październik 2020
    Wrzesień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Lipiec 2019
    Czerwiec 2019
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt