Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Katalogi branżowe >
        • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2020
        • Firmy opakowaniowe w Polsce 2018
        • Katalog opakowaniowy dla przemysłu spożywczego
      • Newsletter
      • Biuletyn Polskiej Izby Opakowań
  • Aktualności
  • Wydarzenia
    • KONFERENCJE >
      • 18.04.2023 - Innowacje w opakowalnictwie
    • webinaria
    • TARGI >
      • Targi z udziałem PIO
    • Konkursy >
      • Konkurs na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej
    • Dzień Opakowań
  • Kongres
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

​PLASTPOL – INNOWACJE W BRANŻY PRZETWÓRSTWA TWORZYW SZTUCZNYCH I GUMY

30/1/2020

0 Comments

 
Obraz
​Bogaty program, innowacje maszynowe, spotkania ludzi branży – to i jeszcze więcej czeka na uczestników XXIV Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL
​

Podczas wydarzenia przedstawiciele fundacji PlasticEurope Polska zaprezentują najnowsze dane dotyczące przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Polsce, i w Europie. Tradycyjnie nie zabraknie ciekawych pokazów, wystaw, konferencji połączonych z panelami dyskusyjnymi oraz rozstrzygnięcia branżowych plebiscytów. Targi PLASTPOL potrwają od 19 do 22 maja w Targach Kielce.

Rozwój branży przetwórstwa tworzyw sztucznych
Przetwórstwo tworzyw sztucznych i gumy to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie. Warto dowiedzieć się zatem, jakie technologie obecnie używane są przy produkcji tego surowca.

Bogaty program PLASTPOLU 2020
Targi PLASTPOL to już tradycja dla osób zajmujących się tą branżą. Podczas tegorocznej edycji przedsięwzięcia nie zabraknie najnowszych technologii, maszyn i urządzeń niezbędnych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Prezentowane będą także opakowania, wzornictwo, komponenty do przetwórstwa i same tworzywa sztuczne. Targi poruszają również tematykę przetwórstwa gumy oraz recyklingu: - Czterodniowe targi są jednym z najważniejszych wydarzeń branży w Europie. Ich międzynarodowy charakter wynika z tego, że ponad połowę wszystkich wystawców stanowią zagraniczni przedstawiciele. W poprzedniej edycji przedsięwzięcia, w 2019 roku uczestniczyło 910 wystawców z 42 krajów. Targi odbyły się w 7 halach na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.


Read More
0 Comments

Biodegradowalne i kompostowalne opakowania z tektury dla owoców miękkich

29/1/2020

0 Comments

 
Obraz
Polski producent opakowań do owoców miękkich, SoFruPak, wybrał odnawialne i kompostowalne folie NatureFlex™ firmy Futamura do tworzenia okienek do pokrywek do pudełek na owoce miękkie.
SoFruPak nawiązał współpracę z firmą Marex, aby opracować innowacyjną technologię powleczenia kartonu celulozą (CCC), która polega na łączeniu arkuszy tektury falistej z kompostowalną folią NatureFlex™ produkowaną przez firmę Futamura.
Folia NatureFlex™ jest wykonana z pochodzącej ze ścieru drzewnego masy celulozowej z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł i posiada certyfikat TÜV Austria OK Compost potwierdzający możliwość kompostowania przydomowego, jednocześnie folia spełnia normy UE EN13432 dotyczące kompostowania przemysłowego.
Dzięki zastosowaniu tej kompostowalnej folii celulozowej całe opakowanie jest biodegradowalne, wolne od tworzyw sztucznych (plastic free) i jest pierwszym tego rodzaju produktem na rynku świeżych owoców i warzyw. Innowacyjne opakowanie pozwala detalistom zaspokoić rosnące zapotrzebowanie konsumentów na biodegradowalne i kompostowalne alternatywy dla tradycyjnych opakowań z tworzyw sztucznych.
Firma SoFruPak niedawno zaprezentowała swoje wolne od plastiku opakowanie SoFruMiniPak® EcoView na targach ExpoSe 2019 w Karlsruhe, gdzie otrzymała nagrodę za innowację. To samo opakowanie zostało również nominowane do prestiżowej nagrody Fruit Logistica Innovation Award 2020.
Adam Sikorski z SoFruPak: „Wybraliśmy folie NatureFlex ™, ponieważ są one niezależnie certyfikowane pod kątem kompostowalności i posiadają unikalne właściwości, których potrzebujemy do naszych pokrywek i okienek. Wysoka przezroczystość i połysk folii zapewniają doskonałą przejrzystość optyczną, pozwalając konsumentowi zobaczyć jakość owoców znajdujących się w środku. Dopasowane powleczenie folii pozwala chronić owoce przed zanieczyszczeniem zewnętrznym, ponieważ nie ma potrzeby ich perforowania. Dodatkowa ochrona produktu uzyskana przez użycie folii zabezpiecza produkt przed zgnieceniem i rozsypaniem podczas transportu do sklepu i w drodze do domu. ”
Andrzej Kornacki, regionalny manager sprzedaży w firmie Futamura: „To zastosowanie jest doskonałym przykładem „najlepszego dopasowania” folii NatureFlex. Nasze folie są idealne do pakowania świeżych owoców ze względu na ich unikalne właściwości. W tym przypadku to innowacyjne rozwiązanie pokazuje, jak połączyć zapotrzebowanie na kompleksową ochronę produktu trudnego do przechowywania z bezproblemową logistyką (łatwiejsze układanie w stosy), zapewniając jednocześnie opakowania przyjazne dla środowiska. Nasze folie są szczególnie popularne wśród właścicieli marek ekologicznych i organicznych ze względu na posiadane przez nich niezależne certyfikaty potwierdzające ich wiarygodność. Możemy znaleźć je wszędzie tam, gdzie producenci, supermarkety i konsumenci wybierają opakowania „bez plastiku” (plastic free).
Firmy FUTAMURA oraz MAREX są wieloletnimi członkami Polskiej Izby Opakowań.

0 Comments

​Huta szkła w Jarosławiu gospodarzem europejskiego programu szkoleniowego O-I

24/1/2020

0 Comments

 
Obraz
Huta szkła O-I w Jarosławiu po raz drugi została gospodarzem europejskiego programu rozwojowego dla młodych inżynierów. W zakładzie zlokalizowanym w podkarpackim mieście – jednej z największych i najnowocześniejszych hut szkła na świecie – rozpocznie szkolenie 16 młodych adeptów z branży produkcji opakowań szklanych z siedmiu europejskich państw.

Uczestnicy programu przygotowywani są do obejmowania samodzielnych stanowisk w zakładach O-I Glass we Francji, Hiszpanii, Niderlandach, Niemczech, Polsce i we Włoszech. Program, w którym biorą udział, będzie trwał 18 miesięcy i rozpocznie się w Polsce. Będzie też uwzględniał szkolenia oraz pobyt w różnych europejskich hutach O-I.
- Osoby, obejmujące samodzielne bądź kierownicze funkcje w zakładach O-I powinny mieć głębokie zrozumienie naszego biznesu, oparte na praktycznym doświadczeniu zdobytym w różnych zakładach produkcyjnych O-I Glass. To, że po raz kolejny jesteśmy gospodarzem ważnego dla całej firmy programu szkoleniowego potwierdza, jak ważną rolę odgrywamy w globalnej organizacji i jak ważne są kompetencje oraz doświadczenie pracowników z Jarosławia - mówi Andrzej Cena, kierownik zakładu O-I w Jarosławiu. – Nasz zakład, dzięki modernizacji, jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i tym samym jest to wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja dla młodych inżynierów, którzy chcą się rozwijać – podkreśla Andrzej Cena.
Uczestnicy programu podzieleni na cztery grupy będą zdobywać wiedzę i doświadczenie uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez międzynarodową kadrę menadżerską O-I Glass. Zajęcia będą odbywać się kolejno w sześciu lokalizacjach, w hutach w Beziers (Francja), Holzminden (Niemcy), w Jarosławiu (Polska), Maastricht (Niderlandy), Asti (Włochy) i w Barcelonie (Hiszpania). W każdej z nich uczestnicy spędzą tydzień.



Read More
0 Comments

Polish Graphic Design Awards 2019

22/1/2020

0 Comments

 
Obraz
Rusza trzecia edycja konkursu PGDAwards poświęconego komunikacji wizualnej w 2019 roku.
 
Przegląd PGDAwards to największy w Polsce branżowy konkurs rokrocznie prezentujący realizacje ze wszystkich istniejących dziedzin grafiki użytkowej.
PGDAwards to 16 kategorii i 42 podkategorii konkursowych pozwalających obiektywnie ocenić wszystkie dziedziny designu wizualnego.
PGDAwards to konkurs na najlepsze identyfikacje wizualne, plakaty, kroje pism, ilustracje, wydawnictwa, magazyny i gazety, infografiki, wayfinding, opakowania, motion graphics, digital media oraz projektowanie eksperymentalne i studenckie.
PGDAwards to 14 komisji konkursowych składający się 42 jurorów i jurorek – specjalistów w swoich dziedzinach projektowych w których gronie znajdują się m.in.: Ryszard Bienert, Artur Frankowski, Gosia Herba, Magda Heliasz, Krzysztof Iwański, Ola Jasionowska, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Magdalena Mamajek-Mich, Vadim Makarenko, Hanna Piotrowska oraz przedstawiciele studiów 247Studio, Dragon Rouge, Kijek / Adamski, Pigeon, Order Group, Netguru, Motyw Studio, UVMW, The Codeine, Zespół wespół i wiele innych.
PGDAwards to bilety i zniżki na festiwale i konferencje w Polsce i za granicą takie jak Eastern Design Conference, Forward Festival, Graphic Days Torino Festival, Weltforma Festival i wiele innych. PGDAwards to także narody ufundowanych m. in. przez firmy Arctic Paper, Codes Lab, Karakter, PanTuNieStał i Threedotstype i wiele innych.
 
Zakończeniem PGDAwards będzie uroczyste wręczenie nagród w ramach konferencji PGDTalks w Warszawie w dniach 6-7 czerwca 2020 roku.
 
Informacji techniczne:
Zgłoszenia i cena uczestnictwa zależne są od terminu nadsyłania prac konkursowych. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 1 kwietnia 2020 roku. Do 3 lutego 2019 roku można zgłaszać prace w cenie 25 złotych. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 1 kwietnia 2020.


Read More
0 Comments

FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ          Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań

20/1/2020

0 Comments

 
Obraz
Branża opakowań, a w szczególności segment przemysłu opakowań z tworzyw sztucznych musi zmierzyć się z wyzwaniami jakie wynikają z regulacji, zmian w strukturach gospodarek i stylu życia, czy rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów.
Szczególną uwagę na te aspekty zwracają dziś producenci opakowań z tworzyw sztucznych, których produkty skierowane są do takich branż jak produkcja żywności, kosmetyków i leków.
Autorzy raportu „Rewolucja opakowań” przewidują, iż wdrożenie podjętych już decyzji wymagać będzie dodatkowych nakładów inwestycyjnych w granicach 20-25 mld zł w najbliższych 4-5 latach.
​Wg dyr. Generalnej Tetra Pak Kingi Sieradzon, tylko z tytułu realizacji dyrektywy SUP (Single Use Plastics), która dotyczy zakazu produkcji plastikowych wyrobów jednorazowego użytku, nakłady związane z wprowadzaniem papierowych słomek, zastępujących słomki z tworzyw sztucznych oraz nakrętek mocowanych do opakowań wyniosą w latach 2019-2021, 80 mln euro.
Producenci i dystrybutorzy opakowań z tworzyw sztucznych, w atmosferze „klimatu” wywołanego hasłem „śmierć plastikom” sygnalizują znaczące spadki zamówień (w granicach 30-45%). Co to oznacza dla firmy, nie trzeba wyjaśniać.
Nie negując potrzeby pewnej rewolucji w ograniczaniu obecności na rynku opakowań z tworzyw sztucznych z surowców kopalnych (ropa, gaz), należy uwzględnić realne możliwości wprowadzenia tych zmian. Chodzi o przysłowiowe „aby nie wylać dziecka z kąpielą”.
Omówieniu tych problemów i określeniu warunków zapewniających w miarę racjonalne metody czekającej przemysł opakowań transformacji, poświęcone będzie w trakcie targów opakowań Warsaw Pack FORUM PRZEDSIĘBIORCÓW BRANŻY OPAKOWAŃ – Przemysł opakowań w obliczu nowych wyzwań. Termin: 4 marca 2020 (drugi dzień targów Warsaw Pack).


Read More
0 Comments

PB Forecast Opakowania - nowy serwis analityczny dla branży opakowaniowej

17/1/2020

0 Comments

 
Obraz
Otoczenie rynkowe, trendy konsumenckie i regulacje zmieniają się bardzo szybko, wpływając na kierunki rozwoju branży opakowaniowej. Dostęp do aktualnych informacji ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. Dlatego w ramach serwisu PB Forecast Opakowania subskrybenci raz na tydzień będą otrzymywać najświeższe dane handlowe, prognozy i analizy najważniejszych regulacji dotyczących rynku opakowań (plastik, metal, szkło, metale) w Polsce oraz na rynkach Unii Europejskiej. Dodatkowo raz w miesiącu otrzymają analizę makroekonomiczną dotyczącą Polski oraz analizę surowcowo-walutową.
 
W ramach PB Forecast Opakowania w kolejnych tygodniach miesiąca subskrybenci będą otrzymywać:
  • tydzień 1: Briefing regulacyjno-branżowy (przegląd i analiza najważniejszych regulacji i wydarzeń politycznych)
  • tydzień 2: trendy europejskie (dane przedstawione w podziale na opakowania plastikowe, papierowe, metalowe i szklane. Dotyczą produkcji, handlu i zużycia (popytu na opakowania) w euro).
  • tydzień 3: handel zagraniczny (dane handlowe przedstawiane są w rozbiciu na szczegółowe grupy towarowe)
  • tydzień 4: niewypłacalności w branży opakowaniowej i branżach pokrewnych
 
Każdy z użytkowników PB Forecast dodatkowo otrzymuje również dostęp do Platformy SpotData czyli ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki (automatycznie aktualizowanych zaraz po publikacji np. przez GUS czy Eurostat), które można wizualizować w formie wykresów (można je graficznie modyfikować, zmieniać zakresy, horyzont czasowy itd.) oraz pobierać tabele do Excela.
 
Subskrybuj PB Forecast Opakowania: https://oferta.pb.pl/forecast-opakowania  
​

0 Comments

Podziel się swoją wiedzą na Packaging Innovations

16/1/2020

0 Comments

 
Obraz
W dniach 1-2 kwietnia 2020 r. w EXPO XXI Warszawa odbędą się 12. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations – jedno z najciekawszych spotkań branży opakowań w Europie Środkowej.
Targi Packaging Innovations od pierwszych edycji wyróżniają się nie tylko szeroką ofertą wystawców, ale również strefą warsztatową workShops, w której prezentacje prowadzą cenieni specjaliści z branży. Seminaria workShops odbywają się aż na 2 scenach przez oba dni targowe. Dzięki temu swoim doświadczeniem mogą podzielić się dziesiątki ekspertów. W ubiegłym roku można było wysłuchać prezentacji m.in.: Róży Rutkowskiej (Scoby – biodegradowalne i jadalne opakowania przyszłości), Marty Krawczyk z Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A („Jak projektować, żeby recyklingować?”), Anny Borys – Karwackiej z McDonald’s Polska Sp. z o.o. („Scale for Good” – strategia firmy McDonald’s w zakresie opakowań i recyklingu odpadów).
Kogo spotkamy w tym roku? Tematy można zgłaszać do 31 stycznia. Jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą, masz ciekawe case studies, a może firma, w której pracujesz, wprowadziła ciekawe rozwiązania? Nie zwlekaj i aplikuj na adres https://packaginginnovations.pl/pl/call-for-papers.html. Ilość zgłoszeń jest ograniczona, dlatego nie warto marnować czasu. Podobnie jak w roku ubiegłym tematem przewodnim będą opakowania a ochrona środowiska: opakowania z materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów innowacyjnych.
Targi Packaging Innovations każdego roku odwiedzane są przez tysiące ekspertów, którzy poszukują innowacyjnych, skutecznych rozwiązań, są otwarci na nowości i chętnie biorą udział w seminariach workShops. Udział w prezentacjach to okazja, aby swoją wiedzą podzielić się przed szerokim gronem odbiorców, ściśle związanych z branżą.
Szczegóły https://packaginginnovations.pl/pl/call-for-papers.html

Źródło: Targi w Krakowie

Więcej o targach w zakładce Packaging Innovations 2020


0 Comments

​Konferencja: Modern Packaging – ekotransformacja opakowań – wizja 2030

9/1/2020

0 Comments

 
Z inicjatywy Polskiej Izby Opakowań, w trakcie targów Warsaw Pack (3-5 marca 2019) zorganizowana zostanie konferencja „Modern Packaging  – ekotransformacja opakowań – wizja 2030”. Organizatorem konferencji jest Centrum Innowacji i Rzeczoznawstwa Oddziału Warszawskiego  SIMP przy współudziale Polskiej Izby Opakowań i targów Warsaw Pack. Konferencja odbędzie się na terenie targów Warsaw Pack (Centrum Wystawowo-Konferencyjne PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie) w pierwszym dniu targów (3 marca).
W ramach trzech sesji omówione zostaną następujące zagadnienia:
  • Wizja i praktyka nowych regulacji dotyczących opakowań i gospodarki opakowaniami
  • Substytuty tworzyw sztucznych w zastosowaniach do opakowań
  • Przyszłość tradycyjnych tworzyw sztucznych w opakowaniach. Wady, zalety. Obszary zastosowań
Szczegółowych informacji o programie i warunkach uczestnictwa w konferencji udziela pan Krzysztof Niczyporuk,  przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Kontakt: niczyporuk.krzysztof@gmail.com

0 Comments

​Salon Innowacyjnych Opakowań na targach Warsaw Pack

8/1/2020

2 Comments

 
Obraz
Z inicjatywy i przy udziale oraz pod patronatem Polskiej Izby Opakowań w trakcie targów opakowań Warsaw Pack (3-5 marca 2020 r.) zorganizowany zostanie wzorem lat poprzednich „Salon Innowacji” jako miejsce i forma zaprezentowania najnowszych opakowań, materiałów oraz technologii opakowaniowych.
Zainteresowanych zaprezentowaniem innowacyjnych rozwiązań prosimy o możliwie pilny kontakt z Polską Izbą Opakowań (biuro@pio.org.pl lub info@pio.org.pl)
Zaprezentowanie w ramach „Salonu” innowacyjnych rozwiązań nie pociąga za sobą żadnych kosztów poza związanymi z dostarczeniem eksponatów. Zgłaszając konkretne rozwiązanie (wyrób, materiał, urządzenie, technologię) uprzejmie prosimy o wskazanie wymiarów powierzchni niezbędnej dla zaprezentowania innowacyjnego rozwiązania.

2 Comments

Rozszerzona odpowiedzialność producenta. Ministerstwo Klimatu ogłasza konsultacje

7/1/2020

0 Comments

 
Obraz
Ministerstwo Klimatu zaprasza w dniu 14 stycznia na II spotkanie konsultacyjne w związku z transpozycją do polskiego prawa przepisów dot. rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemu kaucyjnego w odniesieniu do opakowań i odpadów opakowaniowych (tzw. pakietu odpadowego). Zgłoszenia udziału w spotkaniu należy wysyłać na adres: magdalena.reszka@mos.gov.pl do 10 stycznia br. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej szczegółów na stronie Ministerstwa Klimatu


0 Comments
<<Previous

    Wiadomości branżowe

    Opakowania, maszyny i linie pakujące, logistyka pakowania, produkcja opakowań, technologie, innowacje, ciekawostki

    Archiwum

    May 2023
    April 2023
    March 2023
    February 2023
    January 2023
    November 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Katalogi branżowe >
        • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2020
        • Firmy opakowaniowe w Polsce 2018
        • Katalog opakowaniowy dla przemysłu spożywczego
      • Newsletter
      • Biuletyn Polskiej Izby Opakowań
  • Aktualności
  • Wydarzenia
    • KONFERENCJE >
      • 18.04.2023 - Innowacje w opakowalnictwie
    • webinaria
    • TARGI >
      • Targi z udziałem PIO
    • Konkursy >
      • Konkurs na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej
    • Dzień Opakowań
  • Kongres
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt