Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

Kongres LogInPack - relacja

30/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
​W dniach 27 i 28 czerwca br. odbył się Międzynarodowy Kongres dla branży logistycznej i opakowań LogInPack. Spotkanie zostało zainicjowane przez wiodące firm z branży logistyka i opakowania. Za jego sprawą powstała platforma wymiany wiedzy i doświadczeń.
W ramach kongresu odbyły się liczne panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty, w których wzięli udział eksperci z Polski i zagranicy. W pierwszym dniu, panelowi  "Opakowania specjalne w logistyce", partnerowała Polska Izba Opakowań. Panel poprowadził prezes Izby - Krzysztof Niczyporuk, a prelegentami byli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Łódzkiego Instytutu Technologicznego oraz Wyższej Szkoły Logistyki. 
Organizatorem spotkania były Targi Kielce S.A. - członek Polskiej Izby Opakowań. Wydarzenie to  poprzedza Międzynarodowe Targi dla branży opakowaniowej IN-PACK 2024. 
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z konferencji

0 Komentarze

Tamperguard opracowuje zrównoważone rozwiązanie w zakresie taśm pakowych tamper-evident z wykorzystaniem folii NatureFlex

28/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
Futamura, wiodący światowy producent odnawialnych folii celulozowych oraz Tamperguard, firma zajmująca się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie uwidaczniania manipulacji, podjęły współpracę przy opracowaniu taśmy pakowej zabezpieczającej tamper-evident, wykorzystującej odnawialną i nadającą się do kompostowania folię Futamura NatureFlex™, oferującą niezrównane bezpieczeństwo przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialności za środowisko.
Nowa, innowacyjna taśma Tamperguard zapewnia wyjątkową ochronę zarówno firmom, jak i konsumentom. Dzięki zastosowaniu folii NatureFlex™ firmy Futamura, taśma posiada zaawansowane elementy zabezpieczające, które ułatwiają wykrycie manipulacji. Próba usunięcia taśmy spowoduje pozostawienie na powierzchni śladu, wskazującego na ingerencję. Klej taśmy pozostaje na powierzchni, zapobiegając ponownemu zaklejeniu i zabezpieczając zawartość.
"Współpraca pomiędzy Futamura i Tamperguard stanowi ekscytujący krok w  dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań w zakresie zabezpieczeń tamper-evident  i reprezentuje rosnące zainteresowanie zastosowaniem taśm wykorzystujących folie NatureFlex" - mówi Christopher Tom, kierownik działu sprzedaży i marketingu Futamura Americas. "Cieszymy się, że możemy wspierać Tamperguard w oferowaniu taśmy, która łączy unikalne właściwości i zrównoważony rozwój folii NatureFlex z ich doświadczeniem w zakresie technologii zabezpieczających przed manipulacjami (tamper-evident )".
Folie NatureFlex pochodzą z odpowiedzialnie pozyskiwanej odnawialnej pulpy drzewnej z plantacji z certyfikatem PEFC i spełniają światowe standardy kompostowania przemysłowego, w tym BS EN13432 i ASTM D6400. Są one również certyfikowane przez TÜV Austria do kompostowania przydomowego. Oprócz zapewnienia rozwiązania przyjaznego dla środowiska, które jest zgodne z wartościami zrównoważonego rozwoju Tamperguard, folie NatureFlex™ Futamura oferują doskonałe parametry techniczne. Ich naturalne właściwości antystatyczne sprawiają, że są one szczególnie korzystne w przypadku cienkich folii stosowanych w taśmach do automatycznych zaklejarek kartonów.
Nowa taśma tamper-evident integruje się z istniejącymi liniami produktów, zapewniając klientom płynne przejście. Jej właściwości ułatwiające odrywanie i cięcie sprawiają, że jest ona uniwersalna w szerokim zakresie zastosowań, oferując wygodę bez uszczerbku dla wydajności.
Jesse Drori, reprezentujący Tamperguard, powiedział: "Jako wiodący dostawca taśm i etykiet tamper-evident w branży opakowań od 1993 roku, Tamperguard jest zaangażowany w innowacje. Nasz rozwój zrównoważonych produktów, w tym tych kompostowalnych taśm identyfikacyjnych (tamper-evident) na bazie folii, pokazuje nasze zaangażowanie w dalsze zmniejszanie naszego wpływu na środowisko. Zbliżająca się przeprowadzka Tamperguard do zupełnie nowego budynku Net Carbon Zero podkreśla nasze niezłomne zaangażowanie w zrównoważony rozwój".
Nowe taśmy tamper-evident oferują niezawodne rozwiązania dla szerokiej gamy rynków, w tym świadomych ekologicznie sprzedawców detalicznych, firm e-commerce oraz branż takich jak żywność, farmacja i konopie indyjskie w całej Ameryce Północnej.

0 Komentarze

Przyszłość poligrafii

21/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
W dniu 20 czerwca w Zakładzie Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości kształcenia na kierunku Papiernictwo i Poligrafia. Polską Izbę Opakowań reprezentowała dyrektor Beata Pyś-Skrońska.
Podczas spotkania organizatorzy przedstawili obecny system kształcenia oraz program nauczania na studiach I i II stopnia, a także wyzwania przed jakimi stoi uczelnia. W obecnym programie istotny punkt pełnią przedmioty związane z projektowaniem i produkcją opakowań. Według zapewnień kierownictwa ZTP ta tematyka będzie również rozwijana w kolejnych latach. Omówiono również rozwiązania stosowane na innych uczelniach w celu uatrakcyjnienia oferty dla studentów i dopasowania do oczekiwań przemysłu.
Podczas dyskusji swoje sugestie przedstawili reprezentanci studentów, wykładowców, przemysłu i organizacji przedsiębiorców. W  opinii praktycznie wszystkich uczestników, program studiów powinien być na bieżąco dostosowywany do zmieniającego się rynku, a także oczekiwań studentów i pracodawców.
Udział w spotkaniu był także okazją do bezpośrednich kontaktów i rozmów o wspólnych inicjatywach i możliwościach współpracy m.in. z dziekanem Wydziału Mechanicznego-Technologicznego oraz dyrektor Zakładu Technologiii Poligraficznych, przedstawicielami Politechniki Warszawskiej zaangażowanymi w projekty badawcze dotyczące branży opakowań, Prezesem Polskiej Izby Druku oraz dyrektorem CBIMO-ZUT.


0 Komentarze

Zostań Partnerem Wspierającym Kongresu

20/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
Już za trzy miesiące, 26 września, w przeddzień targów TAROPAK odbędzie się V Kongres Przemysłu Opakowań.
Organzatorzy Kongresu, Polska Izba Opakowań oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, serdecznie zapraszają firmy, instytucje i organizacje związane z branżą opakowań do czynnego udziału w realizacji tego wydarzenia w roli Partnera Wspierającego. Wsparcie Kongresu będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swojej firmy szerokiemu gronu odbiorców, (specjalistów i kadry zarządzającej) branży opakowań oraz sektorów pakujących. 
​Ponadto informacja o Partnerach Wspierających zostanie zamieszczona w kongresowej monografii
 będącej zbiorem referatów przygotowanych przez prelegentów, uzupełnioną o artykuły przedstawicieli nauki, przemysłu i organizacji branżowych. Monografia zostanie wydana w nakładzie 1500 egz., przekazana uczestnikom Kongresu w dniu obrad, a po zakończeniu wydarzenia rozpowszechniana wśród przedstawicieli branży opakowań i sektorów pakujących.
​

Dla Partnerów Wspierających Kongres przygotowane zostały bogate i atrakcyjne pakiety sponsorskie: Złoty, Srebrny i Brązowy​
Pakiety sponsorskie V Kongresu Przemysłu Opakowań
File Size: 16 kb
File Type: docx
Download File

0 Komentarze

Opakowania w ukraińskich realiach - do Twojej biblioteki

16/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
W dniu 15 czerwca 2023 r. w Klubie Opakowaniowców Ukrainy odbyła się prezentacja drugiego wydania książki Valeriya Krivosheya „Opakowania w ukraińskich realiach”. Książka ta opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości ukraińskiego przemysłu opakowaniowego. Jak mówi sam autor:  Kiedy zagłębisz się w jej lekturze wydaje się, że znajdujesz się w ogromnym starożytnym mieście, w którym starożytność i nowoczesność połączyły się poprzez wiele osobowości, faktów, szczegółów i niuansów, różne technologie, urządzenia i materiały z każdego okresu historycznego życia mieszkańców, tworząc w ten sposób szczególny obraz wyjątkowości samego miasta zwanego Pakowaniem.
Od pierwszego wydania książki minęło sześć lat. W tym czasie wiele się zmieniło, co zasługuje na swoje miejsce w tej kronice jako uzupełnienie wydarzeń, doświadczeń oraz historii powstania i rozwoju ukraińskich firm, uniwersytetów i ośrodków badawczych. Publikację wzbogacają zdjęcia  profesjonalistów i specjalistów, którzy stworzyli i rozwinęli nowoczesną produkcję materiałów opakowaniowych. Szczególnie imponująca jest nowa sekcja poświęcona opakowalnictwu w czasie rosyjskiej inwazji. Książka w sposób systematyczny, logiczny i spójny tworzy swego rodzaju kronikę rozwoju ukraińskiego przemysłu opakowaniowego, pełną ewolucyjnych, a częściej rewolucyjnych etapów. Będzie interesująca i przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i szerokiego grona nabywców wyrobów opakowaniowych. Książka przyciąga, wprowadza, edukuje i pomaga dostrzec w opakowaniu swojego pomocnika i przyjaciela. 
Osoby zainteresowane publikacją prosimy o kontakt z biurem Polskiej Izby Opakowań
0 Komentarze

Programy wsparcia dla branży opakowań - bezpłatny webinar PIO

14/6/2023

1 Komentarz

 
Picture
Tradycyjnie w ostatni wtorek miesiąca (27 czerwca) o godz. 13:00 zapraszamy na kolejne spotkanie online organizowane przez Polską Izbę Opakowań. 
Najbliższy webinar poświęcony będzie tematyce dofinansowania dla branży opakowań. Gościem wydarzenia będzie przedstawicielka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - Maria Nalewajko, która opowie o dostępnych konkursach, Funduszach Europejskich oraz ścieżce SMART, a także przedstawi jak najlepiej wykorzystywać potencjał sektora B+R oraz w jaki sposób finansować projekty.
​
Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza (poniżej) lub mailem na adres [email protected]

    ​Zgłaszam chęć udziału w webinarium 

zarejestruj mnie
1 Komentarz

Art of Packaging - przedłużenie terminu zgłoszeń

13/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
Termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu ART of PACKAGING zostaje przedłużony do 30 czerwca!
Innowacyjne, designerskie i świeże spojrzenie na ciągle rozwijający się sektor opakowaniowy to coś, czego poszukuje jury XVII edycji konkursu ART OF PACKAGING. Projekty można zgłaszać w dwóch edycjach: ART OF PACKAGING – Debiuty oraz ART OF PACKAGING – Professional oraz kilkunastu kategoriach.
Więcej na temat konkursu i zasad zgłaszania pisaliśmy w artykule
​
XVII edycja ART OF PACKAGING - Zapakuj i wygraj!

0 Komentarze

Zaproszenie do Komitetu Użytkowników projektu CORNET

12/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
Polska Izba Opakowań przystępuje do projektu badawczego współrealizowanego z Politechniką Warszawską oraz partnerami z Niemiec w ramach programu CORNET. Celem projektu będzie opracowanie nowych przewodzących past drukarskich, które mogą być wykorzystane w branży opakowań np. jako antena RFID monitorująca wynoszenie opakowania z magazynu, węglowy czujnik z plombą rozdarcia lub biodegradowalne grzałki na opakowania do transportu żywności w dowozie posiłków. Możliwości zastosowania są jednak większe i w dużym stopniu zależne od potrzeb rynku i przedsiębiorców.
W ramach projektu zostanie utworzony Komitet Użytkowników czyli grono firm, których rolą będzie doradztwo, pomoc w ukierunkowaniu badań i określeniu wymagań co do opracowywanego rozwiązania. 
Firma zaangażowana w projekt będzie miała możliwość współpracy przy określeniu wymagań i parametrów opracowywanych past oraz ich wykorzystania w tym sugerowania testowanych podłoży, technologii druku oraz późniejszego zastosowania np. dopasowując do produkowanych przez siebie opakowań. Będzie również na bieżąco informowana o postępach prac, a także jako pierwsza otrzyma pełne wyniki projektu, co będzie stanowiło przewagę we wprowadzeniu i wykorzystaniu tej technologii na rynku.
 
W związku z powyższym serdecznie zapraszamy członków Polskiej Izby Opakowań do udziału w projekcie w charakterze członka Komitetu Użytkowników. W przypadku zainteresowania lub pytań prosimy o kontakt z biurem Izby​

0 Komentarze

Izba partnerem Kongresu LogInPack

9/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
Odbywający się w dniach 27-28 czerwca w Kielcach, Kongres LogInPack jest inicjatywą wiodących firm z branży logistycznej i opakowań, które postanowiły stworzyć platformę wymiany wiedzy i doświadczeń oraz debaty na temat najważniejszych wyzwań i trendów w tych sektorach. Wydarzenie poprzedza nadchodzące Międzynarodowe Targi dla branży opakowaniowej IN-PACK 2024.
W ramach kongresu odbędą się liczne panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty, w których wezmą udział eksperci z Polski i zagranicy.
Kongres podzielony zostanie na kilka paneli tematycznych. Wśród nich znajdą się następujące tematy: Logistyka w obliczu wojny i transformacji cyfrowej AI, Gospodarka obiegu zamkniętego, Nowoczesne narzędzia i instrumenty do obsługi logistyki, Automatyzacja i robotyzacja czy Rozwiązania przemysłowe oparte na rzeczywistości wirtualnej. Dyskusje prowadzone będą w następujących tematach: technologie opakowaniowe, design opakowań, automatyzacja procesów pakowania, oprogramowania dla branży opakowaniowej, recycling opakowań, eko-opakowania czy branża opakowaniowa w Polsce i Europie.
W pierwszym dniu przewidziany jest panel "Opakowania specjalne w logistyce", którego partnerem jest Polska Izba Opakowań. Panel poprowadzi prezes Izby - Krzysztof Niczyporuk, a prelegentami będą przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Łódzkiego Instytutu Technologicznego oraz Wyższej Szkoły Logistyki.
Kongres będzie również okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań i produktów przez wiodących producentów i dystrybutorów z branży logistycznej i opakowań.
Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kongresowym Targów Kielce, w nowoczesnej przestrzeni konferencyjnej, która zapewni komfortową atmosferę do wymiany doświadczeń i networking.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką kongresu do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zapewniamy, że będzie to cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników.
Program i szczegóły wydarzenia: www.targikielce.pl/loginpack
0 Komentarze

Od 2025 roku będzie obowiązywał system kaucyjny

7/6/2023

0 Komentarze

 
Picture
W dniu 6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła w trakcie posiedzenia projekt ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny. Jest to nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (UC98). Projekt dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

​Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.
Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.
Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
0 Komentarze
<<Poprzednia
    Szukaj w Aktualnościach

    Archiwum

    Maj 2025
    Kwiecień 2025
    Marzec 2025
    Luty 2025
    Styczeń 2025
    Grudzień 2024
    Wrzesień 2024
    Sierpień 2024
    Lipiec 2024
    Czerwiec 2024
    Maj 2024
    Kwiecień 2024
    Marzec 2024
    Luty 2024
    Styczeń 2024
    Grudzień 2023
    Listopad 2023
    Październik 2023
    Wrzesień 2023
    Sierpień 2023
    Lipiec 2023
    Czerwiec 2023
    Maj 2023
    Kwiecień 2023
    Marzec 2023
    Luty 2023
    Styczeń 2023
    Listopad 2022
    Sierpień 2022
    Lipiec 2022
    Czerwiec 2022
    Kwiecień 2022
    Marzec 2022
    Luty 2022
    Styczeń 2022
    Grudzień 2021
    Listopad 2021
    Październik 2021
    Wrzesień 2021
    Sierpień 2021
    Lipiec 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Kwiecień 2021
    Marzec 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Listopad 2020
    Październik 2020
    Wrzesień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Lipiec 2019
    Czerwiec 2019
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt