![]() Z dniem 31 grudnia 2017 r. zostanie zamknięte przyjmowanie prac do IV edycji Konkursu na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej. Już od pierwszej edycji w 2014 roku konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dotychczas w konkursie wzięło udział 25 autorów (13 prac magisterskich, 7 inżynierskich i 5 licencjackich). IV edycja zaowocowała jak dotąd 10 zgłoszeniami (6 prac magisterskich i 4 inżynierskie/licencjackie). Najwięcej prac zgłaszanych jest przez absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK) realizowanych w Katedrze Opakowalnictwa Towarów. Od 1 stycznia 2018 rusza kolejna już edycja tego Konkursu. Regulamin i zasady zgłaszania zamieszczamy na stronie Konkursu.
0 Comments
![]() Globalne projekty stworzone przez O-I mogą stać się inspiracją dla designu opakowań szklanych Firma Owens-Illinois, wydała globalny Design Book, który ma za zadanie dostarczać inspiracji właścicielom marek i agencjom projektowym poszukującym nowych pomysłów na opakowania szklane dla żywności i napojów. O-I, największy na świecie producent opakowań szklanych, w jednym miejscu zebrał ponad 100 projektów z całego świata. Zaprezentowana kolekcja przedstawia piękno, wszechstronność, zróżnicowanie marki, paletę kolorów, kształtów i warianty dekoracji wykorzystywane w sposób, zarezerwowany tylko dla tego materiału. Szkło wywołuje emocje docierając do najgłębszych potrzeb klienta. Jego unikalne cechy - czystość, jakość, ekskluzywność, trwałość, walory zdrowotne - oraz wszechstronność projektu wspólnie tworzą ścisłą więź między tym, czego doświadczamy podczas konsumpcji a obietnicą produktu i marki. "Wiele badań potwierdza, że konsumenci kochają szkło. To ich ulubione opakowanie. Żaden inny materiał nie wywołuje takich silnych doznań jak szkło: przyjemność, z jaką trzymasz zimną butelkę z piwem, moment otwierania słoika z ulubionym produktem, oczekiwanie, gdy otwierasz butelkę szampana.” – stwierdził Andres Lopez, Prezes O-I w przedmowie do Design Book. Przykłady przedstawione w katalogu to produkty stworzone w ciągu ostatnich kilku lat przez zespoły projektowe O-I na podstawie briefów od klientów lub z biur agencji projektowych na każdym z czterech kontynentów, na których działa firma. Projekty dowodzą szerokiego zakresu wiedzy eksperckiej O-I, a także ilustrują różne normy kulturowe stanowiące wskazówki projektowe dla marek w różnych miejscach na świecie. "Ten katalog to coś więcej niż tylko zbiór pięknych zdjęć", powiedziała Marie-Laure Susset, kierownik ds. Komunikacji Marketingowej w O-I Europe. "Odnosi się do narracji marek i trendów konsumenckich obowiązujących w ostatnich latach. Pokazuje rozwój rzemiosła, ekskluzywność szkła jako opakowania oraz wpływ na zdrowe odżywianie". "Jestem wdzięczna za współpracę wszystkich właścicieli marek, których produkty znajdują się w księdze. To bardzo ekscytujące, że tak wiele wyjątkowych marek pojawia się na kolejnych stronach", podsumowuje Yolanda Fernandez, specjalista ds. Komunikacji Marketingowej w Europie, która kierowała tym projektem. Design Book jest dystrybuowany wśród klientów O-I i wiodących agencji projektowych na całym świecie. Prośby o udostępnienie kopii księgi można składać na adres info@o-i.com. O-I D E S I G N B O O K |
Hanna Budna FleishmanHillard Tel.: +48 22 663 00 81, +48 609 424 535 E-mail: hanna.budna@fleishmaneurope.com | Monika Falandysz O-I Communications Specialist Tel.: +48 785 057 601 Email: monika.falandysz@eu.o-i.com |

Z obserwacji jakie można dokonać na rynku wędlin wynika, że produkowane w Polsce kiełbasy salami pakowane są w bardzo różny sposób. Jednak dominującym jest szczelne owinięcie całej kiełbasy w folię, a następnie – najczęściej – zgrzanie tej folii lub zamknięcie klipsem na jej końcach. Folie stosowane w tym celu produkowane są z różnych tworzyw sztucznych i w zależności od wykorzystywanego tworzywa mają różne, charakterystyczne dla siebie właściwości.
Jedną z bardziej ważnych cech tych folii, które możemy porównywać pomiędzy sobą, jest ich barierowość. Pod pojęciem tym należy rozumieć odporność / podatność na przenikanie przez nią m.in.
- pary wodnej (często popularnie określaną jako przepuszczanie wilgoci)
- tlenu (gazów),
gdzie przez przenikalność rozumiemy masę pary wodnej czy objętość gazu przenikającą przez jednostkę powierzchni, w jednostce czasu, w określonych warunkach.
Różne tworzywa sztuczne charakteryzują się różnymi wartościami tych dwóch parametrów
- barierowością na przenikanie pary wodnej
- barierowością na przenikanie tlenu (gazów).
III Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Opakowań to branżowe specjalistyczne wydarzenie odbywające się w Ptak Warsaw Expo, mające na celu skupienie wszystkich gałęzi branży opakowaniowej i stworzenie dogodnych warunków do profesjonalnych kontaktów biznesowych.
Wydarzenie wzbogacone będzie różnego rodzaju szkoleniami i konferencjami oraz utworzoną przez organizatorów Radą Programową, do której zaprosili liderów branży oraz kluczowe Izby i Instytucje aby mieli realny wpływ na tworzenie i rozwój Warsaw Pack.
Jednym z ważnych partnerów tego wydarzenia jest Polska Izba Opakowań. Izba czynnie uczestniczyła w programowaniu i organizacji poprzednich dwóch edycji (2016 i 2017), będąc organizatorem konferencji, ceremonii zakończenia Konkursu na pracze dyplomowe o tematyce opakowaniowej oraz zbiorowej ekspozycji firm zrzeszonych w Izbie, a także Salonu Promocji.
Również w kolejnej 3-ciej edycji Warsaw Pack, Polska Izba Opakowań zamierza brać aktywny udział. Izba będzie organizatorem Salonu Promocji, w ramach którego na otwartej powierzchni (6m2) firmy będą mogły zaprezentować swoje oferty. Na wspomnianej powierzchni wyposażonej w ladę wystawienniczą, gablotę i stolik z krzesłami, zainteresowane firmy zaprezentują swoją rynkową ofertę. Koszt tak wyposażonej powierzchni to 600 zł netto.
Ponadto Izba zamierza zorganizować zbiorową ekspozycję (stoisko informacyjno-promocyjne) z którego również mogą skorzystać członkowie Izby. Aktualnie negocjujemy z kierownictwem targów upusty w kosztach organizacji samodzielnych stoisk dla firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Opakowań..
Zainteresowanych skorzystaniem z Salonu Promocji oraz zbiorowej ekspozycji Izby, a także z „upustu” na organizację samodzielnego stoiska prosimy o pilny kontakt: Beata Pyś-Skrońska, tel. 22 651 83 94, mail: biuro@pio.org.pl

Red. Panie Prezesie, Ellipsis Group jest zespołem firm doradczych, które pomagają optymalizować koszty w przedsiębiorstwach. Spółka Ellipsis Energy, członek Polskiej Izby Opakowań, zajmuje się efektywnością energetyczną w zakładach przemysłowych, a Ellipsis Innovations wspieraniem innowacji oraz działalności B+R. Gdzie Pana zdaniem przedsiębiorcy z branży opakowań mogą szukać największych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej?
A.D. Przed branżą stoi wiele możliwości obniżenia kosztów energii. Pomóc w tym może zastosowanie w zakładach np. odzysków ciepła ze sprężarek oraz termoizolacja wtryskarek przy wykorzystaniu otulin. Takie rozwiązania istotnie zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło. Dobrym sposobem na oszczędności będą również energooszczędne osuszacze. Oprócz projektowania i realizacji, jako Grupa Ellipsis wspieramy także Klienta w pozabilansowym finansowaniu takich inwestycji. Oszczędności przyniesie również wdrożenie rekomendacji zawartych w audytach energetycznych, które każde duże przedsiębiorstwo musiało przeprowadzić do września 2017 roku.
Red. Czym charakteryzują się takie audyty. Jakie są ich wyniki i czy w ogóle przekładają się na koszty prowadzenia przedsiębiorstwa?
A.D. Audyt energetyczny nie stanowi kolejnego zbędnego obowiązku administracyjnego. Jeśli został wykonany w odpowiednim zakresie technicznym i prawnym, jest okazją do poprawy efektywności energetycznej najbardziej energochłonnych obszarów produkcyjnych w strukturze przedsiębiorstwa. Wdrożenie wyników audytu energetycznego pozwala także na zmniejszenie obciążeń podatkowych np. w zakresie podatku akcyzowego. Znaczna część z naszych Klientów decyduje się na wykorzystanie wyników audytów do optymalizacji oraz efektywnego zmniejszania kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

- terminologię dotyczącą ochrony środowiska w ujęciu regulacji prawnych i normatywnych UE,
- zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań,
- praktyczne przykłady oceny cyklu życia (LCA) dla wybranych grup opakowań oraz wskaźniki emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint).
Skierowana jest do studentów takich kierunków jak: towaroznawstwo, technologia żywności, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska oraz zarządzanie i marketing. Zainteresuje również przedsiębiorców oraz osoby odpowiedzialne w firmach za ochronę środowiska, gospodarkę magazynową, zaopatrzenie, gospodarkę opakowaniową, logistykę, zarządzanie oraz planowanie i rozwój.
Wydawcą publikacji jest PWN. Izba jest patronem medialnym wydania.

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z praktycznymi i teoretycznymi zagadnieniami dotyczącymi przygotowania projektu, druku, uszlachetniania i introligatorni, a także uświadomienie możliwości i ograniczeń poszczególnych technik drukarskich. To wszystko ma na celu obniżenie kosztów, oszczędność czasu oraz wypracowanie precyzyjnych i skutecznych sposobów komunikacji między działem marketingu, agencją reklamową a drukarnią.
Trener
Szkolenie poprowadzi dr inż. Jacek Hamerliński, zastępca dyrektora ds. rozwoju w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Poligraficznego (COBRPP). Od prawie trzydziestu lat specjalizuje się w poligrafii i systemach wydawniczych. Pracował między innymi jako doradca i konsultant w firmach Infosystems, Publishing Institute, SAD. Jako specjalista ds. produktu i sprzedaży systemów poligraficznych działał dla firm Agfa i XTeam, kierował także działem informatycznym w Presspublice. Doświadczony trener, nauczyciel, naukowiec, konsultant. Prowadzi badania w COBRPP, gdzie kieruje Zespołem Badawczym Elektroniki Drukowanej. Autor licznych artykułów specjalistycznych, publikowanych w pismach branżowych, polskich i zagranicznych. Swoją obszerną wiedzą dzieli się regularnie podczas prowadzonych przez siebie szkoleń oraz w trakcie wystąpień na konferencjach branżowych.
- Integrację przedsiębiorców
- Budowanie patriotyzmu ekonomiczno-gospodarczego poprzez bezpośrednią współpracę z:
- Komisją Gospodarki
- Fundacją Pomyśl o Przyszłości
- Wprowadzanie w życie i utrwalenie Dnia Przedsiębiorcy
- Działania utrwalające normy etyczne przedsiębiorców
- Działania społeczne i charytatywne
- Działania edukacyjne
- Współpraca z komitetami KIG w celu wsparcia działań tematycznych
- Współpraca z Samorządami Terytorialnymi
- Współpraca z innymi organizacjami gospodarczymi
- Udział w konsultacjach dot. Zmian w Konstytucji RP zainicjowany przez Prezydenta RP
Oddzielną uchwałą Prezydium KIG na przewodniczącego Komitetu powołano Józefa Bereżewskiego.
Przewodniczący Komitetu KIG ds. Kreowania Wizerunku Polskiego Przedsiębiorcy jest związany od 1999 roku z samorządem gospodarczym jako wiceprezes Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej (12 lat). Aktualnie jest wiceprezesem w Izbie Przedsiębiorców i Pracodawców Centralnej Polski w Zgierzu. Wieloletni członek Komisji Rewizyjnej KIG. Inicjator powołania Dnia Przedsiębiorcy.
Wiadomości branżowe
Opakowania, maszyny i linie pakujące, logistyka pakowania, produkcja opakowań, technologie, innowacje, ciekawostki
Archiwum
September 2023
August 2023
July 2023
June 2023
May 2023
April 2023
March 2023
February 2023
January 2023
November 2022
August 2022
July 2022
June 2022
April 2022
March 2022
February 2022
January 2022
December 2021
November 2021
October 2021
September 2021
August 2021
July 2021
June 2021
May 2021
April 2021
March 2021
February 2021
January 2021
December 2020
November 2020
October 2020
September 2020
August 2020
July 2020
June 2020
May 2020
April 2020
March 2020
February 2020
January 2020
December 2019
November 2019
October 2019
September 2019
August 2019
July 2019
June 2019
May 2019
April 2019
March 2019
February 2019
January 2019
December 2018
November 2018
October 2018
September 2018
August 2018
July 2018
June 2018
May 2018
April 2018
March 2018
February 2018
January 2018
December 2017
November 2017
October 2017
September 2017
August 2017
July 2017
June 2017
May 2017
April 2017