Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

Oznakowanie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

25/2/2021

0 Komentarze

 
Obraz
Pod koniec 2020 roku ukazało się Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. ustanawiające zasady dotyczące zharmonizowanych specyfikacji w odniesieniu do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w części D załącznika do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
W treści rozporządzenia tekst informacyjny, „ZAWIERA PLASTIK” lub „Z PLASTIKU”, który powinien być zamieszczany na produktach są zapisane w języku polskim, natomiast oznaczenia na przewidzianych do druku piktogramach są zapisane w języku angielskim. W związku  z wątpliwościami co do wytycznych, Polska Izba Opakowań skierowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek, aby w polskiej wersji rozporządzenia graficzne wzory oznakowań drukowanych (piktogramów) były przedstawione również w języku polskim zamiast w języku angielskim.
W dniu 25 lutego Izba otrzymała z Ministerstwa odpowiedź, że w powyższej sprawie zostały podjęte działania mające na celu wyjaśnienie tej kwestii, a w najbliższym czasie rozważane jest wprowadzenie poprawek do w/w rozporządzenia.
Z kontaktów Izby ze europejskimi stowarzyszeniami zrzeszonymi w EPIC ustalono, że podobne wnioski o wyjaśnienie zostały również wysłane do odpowiednich ministerstw w innych krajach członkowskich UE.
O wynikach działań Ministerstwa w kwestii preponowanych przez Izbę zmian będziemy informować na bieżąco w kolejnych informacjach i aktualnościach.

​Poniżej zamieszczamy treść rozporządzenia z grudnia 2020 oraz skan pisma przesłanego przez Izbę do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2151
File Size: 1052 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

Pismo PIO do MKiŚ (1)
File Size: 1370 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

pismo PIO do MKiŚ (2)
File Size: 352 kb
File Type: pdf
Pobierz plik


​Aktualizacja: W wyniku wniosków zgłaszanych do stosownych ministerstw krajów członkowskich UE oraz Komisji, w  bazie aktów prawnych Unii Europejskiej zostało opublikowane ​Sprostowanie do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. dotyczące poprawek we wzorach oznakowań na produktach. Treść sprostowania zamieszczamy poniżej
Sprostowanie do rozporządzenia Komisji (UE) 2020/2151
File Size: 1851 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

0 Komentarze

Zakładka Webinaria na portalu Izby

17/2/2021

0 Komentarze

 
Obraz
Obecna sytuacja sprawiła, że większość konferencji i warsztatów dotychczas stacjonarnych, została przeniesiona do internetu. Aby ułatwić dostęp do wiedzy o tych wydarzeniach od kilku miesięcy na portalu Izby funkcjonuje zakładka "Webinaria", na której zamieszczamy informacje o nadchodzących spotkaniach on-line z branży opakowań. Serdecznie zapraszamy do regularnego zaglądania i udziału w branżowych wydarzeniach.

0 Komentarze

Ważny rok dla Targów w Krakowie

12/2/2021

0 Komentarze

 
Obraz
W lutym br. Targi w Krakowie będą obchodzić jubileusz. W ciągu 25 lat z niewielkiej spółki stały się trzecim największym organizatorem targów branżowych w Polsce. Dziś w swojej ofercie posiadają kilkanaście wiodących w wielu branżach imprez m.in. Międzynarodowe Targi Książki, Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT® i Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. Organizują targi nie tylko w Krakowie, ale i Bydgoszczy, Warszawie i Wrocławiu. Ponadto firma od sześciu lat posiada swój własny, nowoczesny obiekt wystawienniczy – Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. W czym tkwi sukces Targów w Krakowie?

Zamiast wstecz, patrzymy naprzód
Firma powstała 13 lutego 1996 roku. Założyła ją grupa 3 wizjonerów, która nie bała się marzyć. Od samego początku Targi w Krakowie bardzo mocno wyróżniały się na tle konkurencji, a trzeba podkreślić, że w latach 90. powstało wiele firm chcących organizować duże wydarzenia i konferencje. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że sukces firmy to przede wszystkim wynik ciężkiej pracy, rzetelności i znajomości tematu. Bardzo szybko z tzw. „firmy garażowej”, którą dziś nazwalibyśmy startupem, Targi w Krakowie przekształciły się w lidera branży. Przełomowym momentem był rok 2015. 14 maja podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków rozpoczął się nowy rozdział w historii firmy.
- Nadchodzący jubileusz skłania do refleksji. Pierwsze wydarzenia organizowaliśmy w latach 90. To były zupełnie inne czasy, inny sposób podejścia do wydarzeń. Wielokrotnie widzę zaskoczenie w oczach młodych ludzi, gdy opowiadam, iż na początku zamiast komputerów używaliśmy maszyn do pisania, a posiadanie faksu było luksusem. Dziś, przy obecnej wielkości firmy, jest to kompletnie nie do pomyślenia. Początkowo zatrudnialiśmy 7 osób, obecnie ponad 50. Za nami wiele lat doświadczenia, które sprawiły, iż jesteśmy trzecim co do wielkości organizatorem targów branżowych w Polsce. Przez lata posiadanie własnego centrum targowo-kongresowego było naszym wielkim marzeniem , które w 2015 roku zrealizowaliśmy. Z całą pewnością był to przełomowy moment w historii naszej firmy, która została doceniona nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W naszym obiekcie gościliśmy wiele wybitnych osób, m.in. Noblistów, którzy brali udział w organizowanych przez nas konferencjach. Przed nami kolejne realizacje, na które z niecierpliwością czekamy. Każdego dnia skupiamy się na udoskonalaniu naszych wydarzeń, wychodząc naprzeciw nowym trendom. Świat pędzi w zawrotnym tempie i trzeba robić wszystko, aby nadążyć za zmianami. – podsumowuje Ewa Woch, Wiceprezes Targów w Krakowie


Czytaj więcej
0 Komentarze

Arctic Paper oddaje do użytku rozbudowaną elektrownię wodną w papierni w Munkedal

9/2/2021

0 Komentarze

 
Obraz
Inwestycja, o wartości 100 milionów koron szwedzkich (ok. 45 milionów PLN), zwiększa moc z 2 do 6 MW, co w połączeniu z planowaną ciepłownią na biomasę pozwoli, aby dzięki własnej energii zaspokoić do 80 procent potrzeb energetycznych papierni Arctic Paper Munkedal.
– Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla nas i naszych klientów; od dawna mamy wysokie ambicje w tym obszarze. Odnawialna energia jest głównym czynnikiem decydującym o tym, że produkcja papieru jest zrównoważona, a inwestycja w Munkedal jest jedną z naszych inwestycji w ekologiczne źródła energii – mówi Michał Jarczyński, Dyrektor Zarządzający Arctic Paper.
W ubiegłym roku spółka Arctic Paper otrzymała ostateczne pozwolenie na budowę ciepłowni opartej na biomasie, we współpracy z firmą Adven. Budowa rozpocznie się na wiosnę 2021 r. Równocześnie realizowana jest pilotażowa inwestycja w ogniwa słoneczne w polskiej papierni Arctic Paper Kostrzyn. Papiernia Grycksbo jest już zaopatrywana w energię odnawialną – zarówno cieplną jak i elektryczną.
Decyzję o rozbudowie elektrowni wodnej podjęto w 2018 roku. Inwestycja została sfinansowana częściowo z kredytu oraz ze środków własnych.

0 Komentarze

Targi Packaging Innovations łączą siły z FestiwalemMarketingu.pl & FestiwalemDruku.pl

5/2/2021

0 Komentarze

 
Obraz
​Targi w Krakowie – jeden z największych organizatorów targów w Polsce oraz OOH magazine – organizator FestiwalMarketingu.pl, największych targów branży reklamowo-poligraficznej zorganizowanych w II połowie 2020 roku, lider w sektorze prasy branżowej poświęconej szeroko pojętej reklamie łączą siły, aby wspólnie przygotować największe w Polsce wydarzenie dla działów sprzedaży i marketingu. Współpraca dwóch dużych graczy na rynku eventowym zaowocuje połączeniem 13. Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations z 13. edycją Targów Reklamy i Poligrafii FestiwalMarketingu.pl / FestiwalDruku.pl  i towarzyszącymi mu wydarzeniami dodatkowymi. Imprezy odbędą się w dniach 15-16 września 2021 roku w EXPO XXI Warszawa.
Takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było. Będzie to największy event, na którym spotkają się m.in. przedstawiciele reklamy z handlowcami, pracownikami działu zakupów i technologami. Udział w targach będzie fantastyczną okazją do przyjrzenia się całemu cyklowi życia produktu, od jego powstania, opakowania i wyboru środków komunikacji. Granica pomiędzy rolą sprzedawcy a marketingowca powoli się zaciera. Wynika to z wyzwań, przed którymi stoi branża. Rosnąca konkurencja, presja czasu, nowe kanały dotarcia – wszystko to sprawia, że nawet na moment nie można pozostać w tyle. Aktualnie handlowiec musi być skutecznym negocjatorem i posiadać szeroką wiedzę z zakresu Public Relations. Nadchodzące wydarzenia dadzą odpowiedź, jak skutecznie łączyć te role, jakich wyborów dokonywać, aby czerpać jak największe zyski. Tematami przewodnimi będzie ekologia oraz e-commerce.

Czytaj więcej
0 Komentarze

Kompostowalna alternatywa dla opakowań nierecyklingowalnych

4/2/2021

1 Komentarz

 
Obraz
​Uporządkujmy najpierw kilka pojęć. Co to jest recykling. Recykling odpadów opakowaniowych to wg. definicji system czynności i procesów, który pozwala po właściwej selekcji na takie ich przetworzenie, aby nadawały się do ponownego wykorzystania. Pozwala on z jednej strony zmniejszać ilości odpadów wyrzucanych wciąż jeszcze na wysypiska, z drugiej natomiast oszczędzić ilości nowych surowców potrzebnych do produkcji, których zasoby są coraz bardziej ograniczone.
Recykling możemy podzielić na kilka rodzajów, wśród których najbardziej popularne są:
  • recykling materiałowy (mechaniczny) polegający na ponownym przetwarzaniu odpadów w produkt o wartości użytkowej, z którego wytwarzany jest wyrób finalny lub wyrób z udziałem surowca wtórnego.
  • recykling organiczny (obróbka tlenowa) w trakcie którego odpady ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikro organizmów (bakterie, grzyby) przy sprzyjającej temu procesowi temperaturze i wilgotności. Najpopularniejszą formą recyklingu organicznego jest kompostowanie
  • recykling termiczny kiedy poprzez spalanie odpadów pozyskujemy  energię
  • recykling chemiczny, gdzie odpady przetwarzane są materiały o innych właściwościach fizyko-chemicznych
  • recykling surowcowy, polegający na przetworzeniu odpadów do postaci surowca, z którego zostały wytworzone. 
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem recyklingu aktualnie jest recykling materiałowy (mechaniczny). O ile w jego trakcie ponowne przetworzenie i wykorzystanie odpadów z papieru i tektury, szkła czy metalu jest prostsze, o tyle wykorzystywanie ponowne odpadów opakowań z tworzyw sztucznych tzw. plastiku (wyprodukowanych generalnie z ropy naftowej) i otrzymanie z nich możliwego do ponownego wykorzystania regranulatu jest bardziej złożone.
Opakowania z grubych sztywnych tworzyw sztucznych mają bardziej „jednorodną” chemicznie strukturę i są łatwiejsze do regranulacji. Te regranulaty łatwiej jest też dodać przy produkcji nowego opakowania zagospodarowując w ten sposób odpad i oszczędzając surowce. Otrzymuje się w ten sposób bardziej ekologiczne, bo zagospodarowujące te odpady nowe opakowanie. Sprawa bardziej komplikuje się przy opakowaniach elastycznych jakimi są najczęściej opakowania foliowe. W absolutnej swojej większości opakowania te wykonane są poprzez połączenie ze sobą dwóch lub więcej warstw różnych materiałów. Bardzo ważną cechą laminatów jest fakt, że w jednym materiale sumują się właściwości poszczególnych ich warstw – właściwości barierowe, mechaniczne, wizualne, siły zgrzewu. I stąd ich powszechność.


Czytaj więcej
1 Komentarz
    Szukaj w Aktualnościach

    Archiwum

    Maj 2025
    Kwiecień 2025
    Marzec 2025
    Luty 2025
    Styczeń 2025
    Grudzień 2024
    Wrzesień 2024
    Sierpień 2024
    Lipiec 2024
    Czerwiec 2024
    Maj 2024
    Kwiecień 2024
    Marzec 2024
    Luty 2024
    Styczeń 2024
    Grudzień 2023
    Listopad 2023
    Październik 2023
    Wrzesień 2023
    Sierpień 2023
    Lipiec 2023
    Czerwiec 2023
    Maj 2023
    Kwiecień 2023
    Marzec 2023
    Luty 2023
    Styczeń 2023
    Listopad 2022
    Sierpień 2022
    Lipiec 2022
    Czerwiec 2022
    Kwiecień 2022
    Marzec 2022
    Luty 2022
    Styczeń 2022
    Grudzień 2021
    Listopad 2021
    Październik 2021
    Wrzesień 2021
    Sierpień 2021
    Lipiec 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Kwiecień 2021
    Marzec 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Listopad 2020
    Październik 2020
    Wrzesień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Lipiec 2019
    Czerwiec 2019
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt