Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

​Wyniki I etapu 12. Konkursu STREFA STUDENTA

31/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
Już po raz dwunasty organizator targów Packaging Innovations zorganizował konkurs dla młodych talentów opakowalnictwa - Strefa Studenta. Strefa Studenta to konkurs kierowany do młodych projektantów z pasją tworzenia. Dzięki udziałowi w konkursie uczestnicy mają szansę rozpocząć swoją karierę w samym sercu branży opakowań, czyli na Targach Packaging Innovations. To niepowtarzalna szansa na nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych i pozyskaniu poważnych zawodowych zleceń. Każde opakowanie jest projektowane przez specjalistów z zakresu kilku dziedzin, odpowiadając na potrzeby zarówno wizualne, jak i użytkowe. 
W tym roku do konkursu zgłoszono wyjątkowo dużo prac. Po wnikliwej analizie jury do kolejnego etapu zakwalifikowało się 12 projektów:

Kategoria Funkcjonalność i forma: 
Justyna Walkowicz "Funkcjonalne, biodegradowalne opakowania – dwuwarstwowe folie na bazie trzech polisacharydów z dodatkiem nanotlenku tytanu"
Anastasiya Darashkevich "Opakowanie na nasiona"
Zuzanna Karczewska "Redesign opakowania na proszek i kapsułki do prania"
Tycjan Twardowski "StackBox — Projekt uniwersalnego pudełka na obuwie sportowe"

Kategoria Szata graficzna:
Monika Szpak "Projekt serii opakowań leków dostępnych bez recepty"
Aleksandra Kułakowska "Choco xperience"
Aleksandra Tesarska "The Beatles The Chocolate"
Marta Wrzosek "TOUCH prezentacja od brandigu do opakowań"

Kategoria Wrażenie:
Agnieszka Szady "Noti-niegrzeczna butelka wina, którą można rozebrać"
Emilia Biernat "Opakowania na czekoladę dla Krwiodawstwa"
Zuzanna Borek "Opakowanie na promarkery Winsor&Newton"
Sara Brzostek "Zero Waste - świadomy konsumpcjonizm"


Czytaj więcej
0 Komentarze

Targi PLASTPOL - relacja

26/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
​W dniach 23-26 maja w centrum kongresowym Targi Kielce odbyły się targi PLASTPOL. Są to największe targi branży plastiku i gumy. Jak informuje organizator, w tym roku można było zapoznać się z ofertą prawie 600 firm z 26 krajów świata.
​Polska Izba Opakowań uczestniczyła w tych targach jako wystawca prezentując ofertę firm członkowskich. Na stoisku Izby wystawiała się z nami również firma Solplast – nasz członek - producent opakowań w tworzyw sztucznych. Stoisko odwiedziło bardzo wielu zwiedzających, podmiotów zainteresowanych ofertą naszych Członków, jak również firm wyrażających chęć współpracy z Izbą oraz takich, którzy planują wstąpić w nasze szeregi. 
Targi wzbogaciły liczne wydarzenia towarzyszące: konferencje, dyskusje oraz podpisanie międzynarodowych umów. 


Picture
Stoisko Polskiej Izby Opakowań na chwilę przed rozpoczęciem targów PLASTPOL
0 Komentarze

Rozwój i promocja systemu kształcenia zawodowego

25/5/2023

0 Komentarze

 
24 maja odbyło się spotkanie pt. "Rozwój i promocja systemu kształcenia zawodowego", zorganizowane przez Polską Izbę Druku oraz w Zakład Technik Poligraficznych Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele uczelni i szkół, organizacji branżowych oraz przemysłu. Polską Izbę Opakowań podczas tego wydarzenia reprezentował prezes Izby Krzysztof Niczyporuk.
Podczas spotkania mówiono m.in. o obecnej sytuacji szkolnictwa zawodowego, problemach i wyzwaniach, a także o możliwych rozwiązaniach w zakresie szkolenia nowych kadr i pracowników np. poprzez Branżowe Centra Umiejętności 
Picture
0 Komentarze

Sektor opakowaniowy w Polsce – transformacja, europejski sukces i wyzwania

22/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
​​Aktualizacja
Artykuł został opublikowany w magazynie Świat Druku w marcu 2023 roku. Od tego czasu ustawa dot. SUP, o której mowa w artykule, została zatwierdzona i w dniu 9 maja  opublikowana w Dzienniku Ustaw. W dniu 6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny.

​Branża opakowań w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zanotowała ogromny rozwój, a przy tym  również wielką transformację. Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia to okres dynamicznego wzrostu rynku, a w ślad za nim - przemysłu opakowań. Było to możliwe dzięki wejściu na polski rynek inwestorów zagranicznych, ale także powstawaniu mniejszych, często rodzinnych firm, z których część w ciągu tych trzech dekad urosła do liczących się na rynku przedsiębiorstw.
Przez lata opakowania musiały odpowiedzieć na kolejne zmiany m.in. w modelu życia, strukturze gospodarstw domowych, zmieniających się preferencji konsumentów, ale także rozwoju i powstawaniu nowych produktów wymagających zapakowania. Następnie obserwowaliśmy  znaczącą rolę i wzrost udziału w strukturach rynku, opakowań z tradycyjnych tworzyw sztucznych. Potocznie zwany „plastik” zapełnił sklepowe półki. Z roku na rok rosło także zużycie opakowań per capita. W ostatnich latach silnie rozwinęły się zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska. Unia Europejska skoncentrowała swoje działania na Gospodarce w Obiegu Zamkniętym i wprowadzeniu regulacji prawnych ograniczających negatywny wpływ odpadów (w tym opakowań) na środowisko naturalne.  W roku 2020 duże zmiany wywołała pandemia, która chwilowo odwróciła uwagę od rozwiązań ekologicznych na rzecz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla konsumentów. Branża opakowań poradziła sobie wyjątkowo dobrze z tym kryzysem.  Pandemia to również znaczne przyspieszenie rozwoju sektora e-commerce oraz dostosowanie opakowań do tej formy na sprzedaży, wzrost zapotrzebowania na opakowania jednorazowe oraz do żywności na wynos, a także środki czystości. Miniony rok to kolejne wyzwania m.in. inflacja, wzrost cen energii i zmniejszona dostępność surowców (drewna, tworzyw sztucznych) wynikająca z wojny w Ukrainie i związanych z nią sankcji wobec Rosji.
Te wszystkie czynniki miały znaczący wpływ na zmiany w strukturze rynku opakowań. Przeszliśmy od opakowań z materiałów tradycyjnych, poprzez bardzo szybki rozwój tworzyw sztucznych, innowacje w zakresie materiałów i technologii pakowania, rozwój opakowań aktywnych i inteligentnych, wzrost znaczenia opakowań dla e-commerce, po próby ograniczania tradycyjnych tworzyw ropopochodnych oraz rozwój biotworzyw.


Czytaj więcej
0 Komentarze

Nowy wymiar kodów EAN czyli o standardach GS1 w handlu - bezpłatny webinar PIO

19/5/2023

1 Komentarz

 
Picture
W ramach organizowanego przez Polską Izbę Opakowań cyklu webinarów, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem poświęcone tematyce kodów kreskowych. Prelegentkami będą Magda Fertsch-Ślęk oraz Hanna Walczak reprezentujące Fundację GS1. 
​Webinar odbędzie się jak zwykle w ostatni wtorek miesiąca czyli 30 maja o godz. 13:00. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza (na dole strony) lub mailem na adres [email protected] 
​

​​Program wydarzenia:

WPROWADZENIE DO STANDARDÓW GS1 - Magda Fertsch-Ślęk
  1. GS1 - kim jesteśmy i co oferujemy?
  2. Rodzaje numerów (GTIN, GLN, SSCC)
  3. Identyfikacja poszczególnych poziomów pakowania
  4. 10 zasad prawidłowego znakowania produktów
  5. Jakość kodów kreskowych
  6. Zasady uczestnictwa w GS1 Polska

​(r)ewolucja kodowa – nowy wymiar 2D w Retail - 
Hanna Walczak
  1. Symboliki kodów kreskowych GS1
  2. Wyzwania rynku/potrzeby
  3. Przykłady wdrożeń
  4. Globalna migracja kodów 2D
  5. Zaproszenie do współpracy
  6. Dyskusja

Czytaj więcej
1 Komentarz

XVII edycja ART OF PACKAGING - Zapakuj i wygraj!

16/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
Po raz kolejny Polska Izba Opakowań objęła patronat nad wyjątkowym konkursem branży opakowań ART OF PACKAGING, organizowanym przez członka PIO - European Media Group Sp. z o.o., wydawcę miesięcznika branżowego PACKAGING Polska.
Jeszcze do końca maja, zapraszamy wszystkich twórców opakowań, zarówno debiutantów, jak i profesjonalistów, do nadsyłania swoich projektów. Szczegóły konkursu poniżej:


Zapakuj i wygraj!
Innowacyjne, designerskie i świeże spojrzenie na ciągle rozwijający się sektor opakowaniowy to COŚ, czego poszukuje jury XVII edycji konkursu ART OF PACKAGING. Wyślij nam swoje opakowanie!
Niezliczona ilość form, kształtów i wzorów, które można nadać materiałom takim jak szkło, papier czy tworzywo sztuczne i innych (włączając w to setki ich rodzajów i udoskonalanych wersji) dają solidną dawkę kreatywności. Niezależnie, czy jest to pracujący w ciszy pracowni student czy burza mózgów w dużej firmie – wszędzie szukamy Perły Wśród Opakowań.

Czego szukamy?
Najlepszego opakowania roku w dwóch edycjach konkursu: ART OF PACKAGING – Debiuty oraz ART OF PACKAGING – Professional.


Czytaj więcej
0 Komentarze

Nowe tworzywo ecovio z atestem kompostowalności w warunkach przydomowych

15/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
​BASF poszerza asortyment powłok do wytłoczek papierowych i tekturowych ecovio o atestowany produkt do pakowania zimnej i gorącej żywości, kompostowalny w warunkach domowych i przemysłowych. Nowa wersja powłoki ekstruzyjnej ecovio 70 PS14H6 jest dopuszczona do kontaktu z żywnością i zapewnia doskonałą barierę dla płynów, tłuszczów i olejów mineralnych oraz zachowuje stabilność do temperatury wrzenia wody (100°C). Folia charakteryzuje się również znakomitą przyczepnością do wielu rodzajów papieru i tektury. Pozwala na stosowanie papieru w kubkach i rynienkach do produktów nabiałowych (także mrożonych), jako opakowań do kanapek i batonów zbożowych, w miskach, tackach na słodycze i przekąski, a także kubkach do zimnych i gorących napojów oraz zup sprzedawanych na wynos. Zużyte papierowe opakowanie powleczone folią ecovio 70 PS14H6 można utylizować w kompostownikach przydomowych i przemysłowych, zgodnie z krajowymi przepisami. Nowy kompostowalny biopolimer jest zgodny z ideą recyklingu materiałów pochodzenia organicznego oraz zamkniętego obiegu składników odżywczych.


Czytaj więcej
0 Komentarze

Targi PLASTPOL coraz bliżej

12/5/2023

0 Komentarze

 
Maszyny pracujące na żywo od ponad 500 firm!  Zajętych 7 hal Targów Kielce! Firmy z całego świata, w tym: z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec, Portugalii, ale też z Azji!
Tak zapowiada się 2​7. edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL (23 - 26 maja 2023)
0 Komentarze

Targi interpack za nami

10/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
W dniach 4-10 maja w Dusseldorfie odbyły się jedne z największych targów opakowań, maszyn i technologii pakowania interpack. Podczas trwającego 7 dni wydarzenia zaprezentowało się ponad 2800 wystawców z 61 krajów, w tym 39 firm z Polski. 
Polską Izbę Opakowań na ta targach reprezentował prezes PIO Krzysztof Niczyporuk. Przez ostatnie kilka dni odwiedził stoiska firm członkowskich Izby m.in. Coffee Service, FUTAMURA, Toolco, Radpak Fabryka Maszyn Pakujących, SILBO i BASF, a także innych firm reprezentujących polską branżę opakowań. Spotkania były okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz omówienia możliwości wspólnych działań w przyszłości.

Wydarzeniem towarzyszącym targów było pierwsze w 2023 roku spotkanie WPO - World Packaging Organisation, którego Polska Izba Opakowań jest członkiem od 2020 roku. Izbę na spotkaniu reprezentował Prezes PIO.
Podczas obrad w dniu 7 maja
 wybrano m.in. nową przewodniczącą tej organizacji - Lucianę Pellegrino w Brazylii. Spotkanie WPO w Dusseldorf był to czas wielu ciekawych rozmów i analiz. Podkreślić należy, że pomimo różnić legislacyjnych i gospodarczych wszyscy mają na celu zrównoważony rozwój opakowań, edukację i wspieranie krajowych gospodarek.
Na zdjęciach prezes PIO na stoiskach firm członkowskich podczas targów interpack oraz podczas spotkań WPO.

0 Komentarze

Luciana Pellegrino nową prezes World Packaging Organization

9/5/2023

0 Komentarze

 
Picture
W dniu 7 maja w Dusseldorfie, podczas posiedzenia członków World Packaging Organization, odbyły się wybory, w których jednogłośnie nową prezes WPO została Luciana Pellegrino.
Luciana Pellegrino jest związana z branżą opakowań od 1996 roku.  Ma ponad 26-letnie doświadczenie jako dyrektor zarządzająca najważniejszego stowarzyszenia opakowań w Brazylii i jednego z kluczowych w Ameryce Łacińskiej, ABRE. Ma również ponad 20-letnie doświadczenie związane z WPO, a ostatnio pełniła funkcję starszego wiceprezesa ds. marketingu, którą będzie pełniła jeszcze do listopada 2023 r.
„Wszystko, co robię, musi coś znaczyć dla mojego umysłu, ale szczególnie dla mojego serca. Wierzę w wpływ, jaki World Packaging Organisation może wywrzeć na globalną społeczność opakowaniową i jej członków”.
Nowa prezes stanowisko obejmie 25 listopada 2023 r. Będzie pierwszą kobietą  przewodzącą WPO. Do tego czasu funkcję prezesa będzie nadal pełnić Pierre Pienaar z Australii. W listopadzie 2023 r., podczas drugiego spotkania zarządu WPO Luciana Pellegrino ogłosi także pełny zespół wykonawczy, który będzie z nią współpracował w latach 2024-2026. 

0 Komentarze
<<Poprzednia
    Szukaj w Aktualnościach

    Archiwum

    Maj 2025
    Kwiecień 2025
    Marzec 2025
    Luty 2025
    Styczeń 2025
    Grudzień 2024
    Wrzesień 2024
    Sierpień 2024
    Lipiec 2024
    Czerwiec 2024
    Maj 2024
    Kwiecień 2024
    Marzec 2024
    Luty 2024
    Styczeń 2024
    Grudzień 2023
    Listopad 2023
    Październik 2023
    Wrzesień 2023
    Sierpień 2023
    Lipiec 2023
    Czerwiec 2023
    Maj 2023
    Kwiecień 2023
    Marzec 2023
    Luty 2023
    Styczeń 2023
    Listopad 2022
    Sierpień 2022
    Lipiec 2022
    Czerwiec 2022
    Kwiecień 2022
    Marzec 2022
    Luty 2022
    Styczeń 2022
    Grudzień 2021
    Listopad 2021
    Październik 2021
    Wrzesień 2021
    Sierpień 2021
    Lipiec 2021
    Czerwiec 2021
    Maj 2021
    Kwiecień 2021
    Marzec 2021
    Luty 2021
    Styczeń 2021
    Grudzień 2020
    Listopad 2020
    Październik 2020
    Wrzesień 2020
    Sierpień 2020
    Lipiec 2020
    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Luty 2020
    Styczeń 2020
    Grudzień 2019
    Listopad 2019
    Październik 2019
    Wrzesień 2019
    Sierpień 2019
    Lipiec 2019
    Czerwiec 2019
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018
    Październik 2018
    Wrzesień 2018
    Sierpień 2018
    Lipiec 2018
    Czerwiec 2018
    Maj 2018
    Kwiecień 2018
    Marzec 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Grudzień 2017
    Listopad 2017
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Sierpień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2024
      • Przemysł opakowaniowy wobec wyzwań rynku
      • Newsletter
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt