Rynek opakowań i pakowania produktów w Polsce i na świecie
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Katalogi branżowe >
        • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2020
        • Firmy opakowaniowe w Polsce 2018
        • Katalog opakowaniowy dla przemysłu spożywczego
      • Newsletter
      • Biuletyn Polskiej Izby Opakowań
  • Aktualności
  • Wydarzenia
    • KONFERENCJE >
      • 18.04.2023 - Innowacje w opakowalnictwie
    • webinaria
    • TARGI >
      • Targi z udziałem PIO
    • Konkursy >
      • Konkurs na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej
    • Dzień Opakowań
  • Kongres
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt

Branża opakowań po roku pandemii – dwa motory wzrostu pozwoliły utrzymać tytuł branży odpornej na kryzysy

31/3/2021

0 Comments

 
​​Ubiegły rok był rokiem zaskoczeń i niepewności, prognozy wyników poszczególnych branż jak i całej gospodarki zmieniały się od bardzo negatywnych po przesadnie optymistyczne, zaś nakładane i zdejmowane ograniczenia rządowe zmuszały przedsiębiorstwa do dynamicznych zmian i szybkiego dostosowania do nowej rzeczywistości. Jak na tym tle wyglądał 2020 r. w branży opakowań?
Co bardzo ważne, zmiany trendów w ubiegłym roku nie miały jednolitego wpływu na branżę opakowań. Z pewnością można podzielić ubiegły na rok na dwa okresy zamknięcia gospodarki, jednak widoczne są duże różnice pomiędzy nimi. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału ub. r. obserwowaliśmy efekt budowania zapasów, obecny już od lutego, ale najsilniejszy w marcu. Potem, wraz z lockdownem, na chwilę zatrzymała się nawet tak odporna branża jak opakowania – z wyjątkiem opakowań z metalu w maju notowaliśmy spadki we wszystkich pozostałych segmentach.

​Wzrost popytu na żywność pakowaną dał paliwo do wzrostów w pierwszej połowie roku
Jak to odczytywać? Przede wszystkim nastąpił zwrot konsumentów w kierunku żywności pakowanej – potwierdzają to dane produkcji przemysłu spożywczego, gdzie kategorie takie jak konserwy, dania gotowe, czy produkty suche (m. in. kasze, makarony) notowały wzrost wyraźnie powyżej średniej dla całej branży. Wraz z upływem miesięcy widoczne było wyhamowanie popytu na opakowania metalowe, co można interpretować jako oswajanie się konsumentów z sytuacją pandemii.


Zmiana R/R wartości obrotów w produkcji opakowań w rozbiciu na segmenty w 2020 r.​
Obraz
Źródło: Santander, GUS, Eurostat

Read More
0 Comments

Rada Programowa targów Warsaw Pack 2021

11/3/2021

0 Comments

 
Obraz
Dnia 9 marca 2021 w siedzibie Polskiej Izbie Opakowań miało miejsce zebranie Rady Programowej Warsaw Pack.
Z organizatorem Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Opakowań, reprezentowanego przez: Pana Dariusza Drąga, Panią Agnieszkę Dąbkowską i Pana Dawida Zakrzewskiego, spotkali się: Prezes Polskiej Izby Opakowań, Prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk i dyr. Biura Izby Beata Pyś-Skrońska oraz przedstawiciele Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych Łukasiewicz: Dyrektor Instytutu - Dr Radosław Dziuba, Dr inż. Monika Kaczmarczyk i mgr Inż. Beata Górska.
W trakcie spotkania poruszono kwestie związane z organizacją VI edycji targów Warsaw Pack, która będzie miała miejsce w dniach 26-28 maja 2021. Głównymi tematami rozmów były innowacje w opakowaniach z tworzyw sztucznych, źródła finansowania oraz możliwości związane z wejściem na rynek międzynarodowy. Jednym z omawianych wątków był także zakres tematyczny towarzyszącego targom Kongresu, w ramach którego, jak ustalono - 6 tematów zostanie przygotowanych przez Polską Izbę Opakowań i  Rekopol, która będzie brała także czynny udział w promocji wydarzenia.
Część zebrania stanowiło omówienie zasad konkursu INNOWACYJNE OPAKOWANIA. W efekcie ustalono, że w ramach plebiscytu spośród wszystkich zgłoszonych produktów wyróżnione zostaną pierwsze dwa produkty, a nagrodą będzie stoisko na targach organizowanych przez PTAK WARSAW EXPO. Wręczenie nagrody nastąpi podczas otwarcia targów Warsaw Pack.
Istotnym punktem zebrania było także objaśnienie zasad bezpieczeństwa sanitarnego w trakcie targów. Podstawą dla dyskusji były standardy zastosowane podczas ubiegłorocznej edycji targów Warsaw Dental Medica Show. Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej w Ptak Warsaw Expo zostały przeprowadzone w sposób wzorowy. Zastosowano ponadstandardowe środki podnoszące poziom bezpieczeństwa sanitarnego. Przy każdym wejściu znajdowały się kabiny dezynfekujące z możliwością automatycznego pomiaru temperatury. Wystawcy i odwiedzający otrzymywali certyfikowane bezpłatne maski medyczne, a ciągi komunikacyjne oraz cała infrastruktura spełniały najwyższe wymagania i standardy narzucone przez instytucje medyczne i sanitarne w naszym kraju. Cała powierzchnia w halach, jak i wszystkie pomieszczenia były na bieżąco dezynfekowane.
Kolejne zebranie Rady Programowej zaplanowano na 23 marca 2021.


Read More
0 Comments

Sprostowanie do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2151

5/3/2021

0 Comments

 
Obraz
Na początku roku Polska Izba Opakowań wystosowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo z prośbą o ujednolicenie zapisów w rozporządzeniu Komisji (UE) 2020/2151 dotyczącym znakowania produktów z tworzyw sztucznych 
Treść pisma oraz odpowiedź Ministerstwa zamieszczone zostały w artykule 
Oznakowanie produktów jednorazowego użytku...
​Zgodnie z zapowiedzią monitorowania przez Izbę prowadzonych w tym temacie działań, informujemy, że w ostatnich dniach w bazie aktów prawnych Unii Europejskiej zostało opublikowane ​Sprostowanie do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. dotyczące poprawek we wzorach oznakowań na produktach. Z treścią sprostowania mozna zapoznać się tutaj

0 Comments

Huta Tur po roku od wznowienia działalności

4/3/2021

0 Comments

 
Obraz
Minął ponad rok od rozpalenia pieca w Hucie szkła należącej do Dekorglass.
​Był to czas obfitujący w nowe doświadczenia. Zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze technologie i zatrudniliśmy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, co przełożyło się na nasz sukces. Osiągnęliśmy pożądany kolor szkła oraz wdrożyliśmy butelki kosmetyczne i alkoholowe.
Wprowadziliśmy na rynek szereg standardów. Dawniej nasza huta produkowała głównie butelki przeznaczone pod rozlew wódki. Zapotrzebowanie rynkowe pokazało nam jednak, że coraz większą popularnością cieszą się takie alkohole jak whisky czy gin. Trudno jest zaprojektować kształt, który nadawałby się do rozlewu różnego rodzaju trunków, w tym tych wysokogatunkowych. Nam się to udało. Wśród naszych nowości każdy odnajdzie coś dla siebie. Szczególnie polecamy butelki Roku, Nana, Gora oraz Mida. Nie zapomnieliśmy też o producentach napojów bezprocentowych. To właśnie z myślą o nich wprowadziliśmy takie standardy jak Longneck czy Masuria Light.Życie naszej huty nie toczy się tylko wokół butelek standardowych. Bardzo zależało nam na tym, aby rozpocząć współpracę z klientami, którzy rozlewają swoje trunki w butelkach dedykowanych dla konkretnego produktu. Od lat dekorujemy szkło dla największych światowych marek. Nie udałoby się to, gdyby klienci nie obdarzyli nas wielkim zaufaniem. Po uruchomieniu huty, wielu z nich chciało wdrożyć u nas również szkło. Cieszymy się, ze nie zawiedliśmy pokładanych w nas oczekiwań. Dzisiaj możemy się pochwalić współpracą z rozpoznawanymi na całym świecie brandami, takimi jak Haven’s Door, Lasipullo, Loimu, Lahua, Bocian czy Żubrówka. Pełni zapału wciąż wychodzimy naprzeciw nowym wyzwaniom, aby rok 2021 okazał się jeszcze bardziej owocny niż poprzedni.

Źródło: Dekorgalss Działdowo - członek PIO

0 Comments

Lutowy numer „Świata DRUKU” u Państwa

1/3/2021

0 Comments

 
Obraz
Na stronie internetowej www.swiatdruku.eu jest dostępne lutowe wydanie miesięcznika branży poligraficznej „Świat DRUKU”, które w wersji drukowanej już trafiło do rąk prenumeratorów lub jeszcze jest w drodze do Państwa. Warto dołączyć do tego grona, ,bowiem oprócz atrakcyjnej ceny i wygodnej formy otrzymywania pisma, stali Czytelnicy zyskują przedpremierowy, otwarty dostęp do e-wydania.
W najnowszym numerze miesięcznika znajdą Państwo m.in. wywiady i artykuły dotyczące prognoz dla rynku opakowań, tektury falistej i druku fleksograficznego, sposobów finansowania branży poligraficznej, a także artykuły przybliżające tematy z obszaru prepressu i Web-to-Print.
Tematyka kolejnego numeru – marcowego – będzie skupiona wokół targów: w jakiej formie będą się odbywały wydarzenia branżowe w epoce post-COVID, czy wrócimy do tradycyjnych spotkań, czy dłużej pozostaną z nami spotkania w trybie hybrydowym i czy wirtualne imprezy targowe mają sens. Marcowe wydanie powstaje z myślą o wydarzeniach zaplanowanych na II kwartał 2021 r. – są to targi: virtual.drupa (20–24.04), Paperworld, Creativeworld (17.04–20.04.2021, Frankfurt), ICE i CCE (22–24.06, Monachium) oraz InPrint (22–24.06, Monachium). Jak zapowiada redakcja „Świata DRUKU”, w numerze sporo miejsca poświęcone będzie też drukowi UV i technologiom poligraficznym dla przemysłu, na Czytelników czeka też niespodzianka – odświeżone wnętrze magazynu.
Zachęcamy do publikacji na jego łamach materiałów promocyjnych, reklamowych i eksperckich i w ten sposób dotarcie do szerszego grona odbiorców.


Read More
0 Comments

    Wiadomości branżowe

    Opakowania, maszyny i linie pakujące, logistyka pakowania, produkcja opakowań, technologie, innowacje, ciekawostki

    Archiwum

    May 2023
    April 2023
    March 2023
    February 2023
    January 2023
    November 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Strona główna
  • Izba
    • Wstąp do Izby
    • Lista członków Polskiej Izby Opakowań
    • Rzeczoznawca PIO
    • publikacje Izby >
      • Katalogi branżowe >
        • Firmy opakowaniowe w Polsce - edycja 2020
        • Firmy opakowaniowe w Polsce 2018
        • Katalog opakowaniowy dla przemysłu spożywczego
      • Newsletter
      • Biuletyn Polskiej Izby Opakowań
  • Aktualności
  • Wydarzenia
    • KONFERENCJE >
      • 18.04.2023 - Innowacje w opakowalnictwie
    • webinaria
    • TARGI >
      • Targi z udziałem PIO
    • Konkursy >
      • Konkurs na prace dyplomowe o tematyce opakowaniowej
    • Dzień Opakowań
  • Kongres
  • Katalog firm
    • Giełda B2B >
      • Dodaj ofertę Giełdy B2B
    • opakowania >
      • Opakowania szklane
      • Opakowania z tworzyw sztucznych
      • Opakowania metalowe
      • Opakowania z papieru i tektury
    • Maszyny i urządzenia >
      • Maszyny do przetwórstwa spożywczego
    • Materiały, etykiety i poligrafia >
      • Znakowanie produktów
      • Etykiety i etykietowanie
    • Edukacja, wsparcie i rozwój >
      • Badania i certyfikacja
      • Recykling opakowań
  • Kontakt