Biodegradowalne i kompostowalne tworzywa polimerowe – czym są i jakie nadzieje z nimi wiązać?9/9/2019 Zadaniem numer jeden dla świata nauki i praktyki w odniesieniu do przemysłu opakowań jest pilne opracowanie, wdrożenie i upowszechnienie materiałów alternatywnych dla polimerów syntetycznych stosowanych dotychczas do produkcji opakowań. Przy tej okazji spotykamy się z różnorodnymi pojęciami (definicjami) dotyczącymi tej grupy materiałów. Często w literaturze oraz w trakcie konferencji spotykamy się z takimi terminami jak: biopolimery, biotworzywa, biodegradacja, tworzywa biodegradowalne, oksydegradacja, tworzywa oksydegradowalne, kompostowanie, tworzywo kompostowalne, biomasa i inne. W izbowej praktyce bardzo często kierowane są pytania, jak rozumieć te terminy, czym pojęcia te i materiały się różnią. Stąd też uznaliśmy, iż winniśmy aktywniej uczestniczyć w wyjaśnianiu tych terminologicznych rozmaitości (zawiłości). Stąd artykuł „Biotworzywa” zamieszczony w poprzednim numerze Biuletynu. W niniejszym numerze zamieszczamy artykuł dr hab. inż. Bogusława Królikowskiego prof. w Instytucie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu nt. biodegradowalnych i kompostowalnych tworzyw polimerowych, w którym autor wyjaśnia znaczenie (definicję) tych nazw. BIODEGRADOWALNE I KOMPOSTOWALNE TWORZYWA POLIMEROWE Tworzywa polimerowe w ostatnich latach utrwalają coraz mocniej swą obecność w gospodarkach narodowych różnych krajów. Potwierdzeniem tego jest wzrastająca z roku na rok ich produkcja w świecie. W roku 2009 wyniosła ona 230 mln ton/rok, w roku 2017 – ponad 340 mln ton. Problem, jaki wywołuje masowa produkcja tych materiałów to wzrastająca ilość odpadów poużytkowych. Ich ponowny odzysk i przetwórstwo ściśle regulowane są przepisami wewnątrzkrajowymi. Zobowiązują one kraje, np. UE, do osiągania odpowiednich kwot odzysku odpadowych materiałów z podziałem na takie, które mogą być gromadzone na wysypiskach lub poddawane odzyskowi materiałowemu. Problem dotyczy zarówno tworzyw naturalnych jak i sztucznych, syntetycznych. W tej chwili przyjmuje się, że w skali globalnej recyklingowi poddawane jest ok. 9% tworzyw z masowej produkcji, spala się 12%, a na składowiska śmieci wyrzuca 79% [1]. Problem przyszłości tworzyw polimerowych i ich zastosowań w różnych dziedzinach gospodarki, w szczególności w opakowalnictwie, był i jest przedmiotem wielu opracowań, dyskusji, konferencji. Jednym z takich przykładów są materiały konferencyjne VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbyła się 4. czerwca br. w COBRO pod patronatem Fundacji PlasticsEurope Polska [2]. Jedną z tendencji, która w obecnej chwili, coraz mocniej dominuje wśród wytwórców i użytkowników tworzyw to materiały degradowalne, odnawialne, mieszczące się w pojęciach takich jak: biopolimery, biotworzywa, tworzywa biodegradowalne, oksydegradowalne, kompostowalne [3]. W tym miejscu nieodzowne będzie przytoczenie uproszczonych definicji tychże pojęć.
Tworzywa takie wytwarza się z surowców odnawialnych, na przykład cukrów pochodzących z kukurydzy, albo z surowców petrochemicznych. Większość tworzyw biodegradowalnych należy do klasy poliestrów, chociaż niektóre uzyskiwane są z innych materiałów, między innymi skrobi modyfikowanej. Poliestry aromatyczne, na przykład politereftalan etylenu (PET), mają dobre właściwości mechaniczne, ale są odporne na działanie mikroorganizmów. Poliestry alifatyczne z kolei są bardziej podatne na rozkład, ale nie tak wytrzymałe jak ich aromatyczne pochodne. Aby poprawić właściwości fizyczne biodegradowalnych poliestrów alifatycznych, wbudowuje się czasem w ich strukturę odpowiednie grupy funkcyjne. Należy w tym miejscu podkreślić, że w kraju i w świecie stosowanie tworzyw biodegradowalnych rozwija się niezbyt szybko, między innymi z powodów takich jak wysoka cena surowca, 3 – 4 wyższa niż cena standardowych produktów termoplastycznych lub fakt, ze tworzywo to jest przedmiotem importu. Na świecie jest tylko kilka firm wytwarzających taki surowiec w postaci granulatu. Firmy wytwarzające biotworzywa to głównie BASF, Mitsubishi, Nature Works, Purac/Synbra, Futerro, Novamont, Innovia, Kaneka, DuPont, DOW Chemicals, Arkema [10]. Polimery biodegradowalne można przetwarzać, stosując większość standardowych technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, włącznie z termoformowaniem, wytłaczaniem, formowaniem wtryskowym i rozdmuchowym. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu z powodzeniem prowadzi przetwórstwo tworzyw biodegradowalnych, głównie PLA, różnymi metodami:
Kilka lat temu, w ramach projektu badawczego podjęto próby modyfikowania skrobi celem uzyskania skrobi termoplastycznej. Uzyskano kompozyt zawierający ponad 60% skrobi, który charakteryzuje się całkowitą biodegradowalnością i wykazuje brak toksyczności wobec typowych roślin uprawnych. Opracowany kompozyt nadaje się do wytłaczania folii płaskiej i może być zastosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybka degradacja biologiczna materiału oraz jako biorozkładalny nośnik substancji aktywnych. Dotychczasowe badania w Instytucie IMPiB dowiodły, że tworzywo PLA daje się łatwo przetwarzać klasycznymi metodami przetwórstwa tworzyw z użyciem standardowych maszyn przetwórczych, przy zachowaniu zbliżonych parametrów przetwórczych jak temperatura stref grzejnych, głowic przetwórczych czy konfiguracji układów uplastyczniających, jak w przypadku polietylenu LDPE. Wprowadzenie do obrotu opakowań kompostowalnych tylko częściowo załatwia problem odpadów. Odpady z takich tworzyw nie mogą być mieszane ze strumieniem odpadów tworzyw standardowych. Tworzywa biodegradowalne, kompostowalne, pod wpływem czynników zewnętrznych (o których była mowa wcześniej) bardzo szybko mogą zmieniać swoje właściwości jak i wpływać na właściwości tworzyw niebiodegradowalnych. Konieczna jest więc segregacja tworzyw na poszczególne asortymenty, która staje się coraz bardziej jedną z ważniejszych operacji w recyklingu materiałowym. Zapewni to wysoką jakość tworzyw zawracanych do recyklingu materiałowego. Podnoszony w ostatnim czasie problem powstających w błyskawicznym tempie odpadów poużytkowych z tworzyw zaśmiecających cały świat, ze wskazaniem głównie na „pływające wyspy odpadów”, przemieszczające się po powierzchniach akwenów mórz i oceanów rejonów Azji Południowo – Wschodniej, Afryki i Morza Karaibskiego dowodzi kilku rzeczy:
Wynikiem przedstawionych powyżej rozważań nt. istniejącego stanu wiedzy o tworzywach poużytkowych (jako części odpadów komunalnych pozyskiwanych z gospodarstw domowych) jest ofensywa legislacyjna UE i ONZ dotycząca wysokich kwot zagospodarowania odpadów tworzywowych (głównie opakowań) - wagowo do wartości 55% w roku 2030 [12], a także Raport Instytutu Sobieskiego, dotyczący celów długoterminowych do 2030 roku, zakładający zwiększenie wagowo do wartości 65% pozyskiwania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w kraju oraz zmniejszenie wagowo do wartości 10% wielkości odpadów składowanych w stosunku do całej ilości wytworzonych odpadów komunalnych [13]. Literatura [1] Tworzywa sztuczne https://wikipedia.org/wiki/Tworzywa_sztuczne (dostęp: 7.06.2019) [2] http://www.cobro.org.pl/index.php/16-konferencje-i-seminaria/100-przyszlosc- opakowan-z-tworzyw- polimerowych (dostęp: 3.06.2019) [3] http://www.plastice.org/faq/plastice-glossary-of-terms (dostęp: 5.06.2019) [4] Polimery biodegradowalne https://pl.wikipedia.org/wiki/Polimery_biodegradowalne (dostęp: 7.06.2019) [5] Nałęcz M., Kuś H.: Problemy biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Biomateriały, tom 4. WKŁ: W-wa 1990 [6] Klimuk E., Łebkowska M.: Biotechnologia w ochronie środowiska, PWN 2004 [7] Trzmiel T.: Procesy biodegradacji (skrypt z wykładami), 2012 [8] Gibas E.: IIMPiB bada wyroby oksydegradowalne https://www.plastech.pl/wiadomości/IIMPiBbada-wyroby-oksydegradowalne (dostęp: 7.06.2019) [9] Polimery syntetyczne https://wikipedia.org/wiki/Tworzywa_sztuczne (dostęp: 17.06.2019) [10] Malinowski R.: Biotworzywa i materiały biodegradowalne, [W:] Konferencja: „Tworzywa ekologiczne i specjalne – nowe możliwości”, Targi Plastpol’19, 28.05.2019, Kielce [11] Witowska-Mocek B.: Polimery, 2019, 64, 7-8, 542 [12] Polaczek. J.: Przem. Chem., 2019, 98, 7, 1037 [13] Styś T., Foks R., Moskwik K.: Raport – Krajowy plan gospodarki odpadami 2030, Instytut Sobieskiego, 2016, WWW.sobieski.org.pl (dostęp:15.07.2019) (-) Bogusław Królikowski
0 Komentarze
Odpowiedz |
Szukaj w Aktualnościach
Archiwum
Sierpień 2024
|