Tytuł: Opakowania a środowisko. Wymagania, standardy, projektowanie, znakowanie Wydanie: Wyd. 1 Autor: Żakowska Hanna Liczba stron: 300 ISBN: 978-83-01-19481-9 Format: B5 Oprawa: miękka Cena: 69 zł Autorka podjęła się kompleksowej analizy i opisania problemu wzajemnych związków opakowań i środowiska. Zaprezentowane podejście do powiązanych obszarów badań i doskonalenia opakowań wpisuje się w nowoczesny nurt badawczy zgodny z wytycznymi społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Z rec. prof. dr hab. Małgorzaty Lisińskiej-Kuśnierz Przekonanie, że opakowania wpływają na stan środowiska tylko w ostatnim etapie cyklu życia na szczęście odeszło do lamusa. Obowiązująca obecnie w Europie ogólna strategia postępowania zakłada, że w pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odpadów oraz minimalizować ich ilość. W odniesieniu do metod postępowania z już wytworzonymi odpadami preferowany jest recykling, potem odzysk energii, a na końcu dla odpadów, których nie da się wykorzystać przemysłowo – unieszkodliwianie np. przez deponowanie na składowiskach. Niniejsza książka podejmuje szereg aktualnych tematów związanych z coraz istotniejszym zagadnieniem ekologii opakowań w całym cyklu ich życia. W szczególności uwzględnia:
Skierowana jest do studentów takich kierunków jak: towaroznawstwo, technologia żywności, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska oraz zarządzanie i marketing. Zainteresuje również przedsiębiorców oraz osoby odpowiedzialne w firmach za ochronę środowiska, gospodarkę magazynową, zaopatrzenie, gospodarkę opakowaniową, logistykę, zarządzanie oraz planowanie i rozwój.
O autorze Hanna Żakowska, prof. COBRO, dr hab. nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa (Wydział Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu), zastępca dyr. ds. naukowych w COBRO – Instytucie Badawczym Opakowań w Warszawie. Autorka licznych prac badawczo-rozwojowych, ekspertyzowych oraz publikacji z następujących dziedzin: opakowania, gospodarka odpadami opakowaniowymi, systemy recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, sozologia opakowań, ekologistyka, logistyka odzysku, opakowania z biotworzyw, w tym biodegradowalne, ocena cyklu życia (LCA) i badania wskaźników emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint) materiałów opakowaniowych oraz opakowań, zrównoważony rozwój w zakresie cyklu życia opakowań, projektowanie opakowań (ponad 450 publikacji, w tym 6 wydawnictw książkowych).
0 Komentarze
Odpowiedz |
Szukaj w Aktualnościach
Archiwum
Sierpień 2024
|