![]() Opakowania pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim to dzięki nim możliwe jest dostarczanie bezpiecznych i charakteryzujących się odpowiednią jakością produktów. Stanowią również doskonałe narzędzie marketingowe, za pomocą którego przedsiębiorcy mogą oddziaływać na konsumenta. Jednakże warto pamiętać, że po wykorzystaniu produktu opakowanie staje się często bezużytecznym odpadem i może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także na społeczeństwo. Dlatego istotnym jest projektowanie opakowań, które w całym swoim cyklu życia będą wpisywać się w założenia ekonomii zrównoważonego rozwoju.
Kolejna organizacja zajmująca się tematyką pakowania produktów i ochroną środowiska –europejska European Organization for Packaging and Environmnent nie stosuje pojęcia „zrównoważone opakowanie”. Jednakże zachęca ona do projektowania opakowań przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju. Według EUROPEAN takie opakowanie powinno:
i konsumpcję, jaką zapewnia opakowanie, pomagając ograniczyć marnotrawstwo produktu i chroniąc zasoby, jednocześnie uznając, że opakowania pochłaniają zasoby na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Jak wynika z powyższego wszystkie te definicje – mimo iż opracowane przez organizacje działające na różnych obszarach geograficznych – rozpatrują opakowanie w 5 podstawowych obszarach:
Powyższy tekst jest fragmentem referatu zgłoszonego przez mgr inż. Natalię Kozik (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) na IV Kongres Przemysłu Opakowań nt. Transformacji przemysłu opakowań w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
0 Komentarze
Odpowiedz |
Szukaj w Aktualnościach
Archiwum
Marzec 2025
|